Zpěv zněl od kyjovské radnice až na Šištót

Main_16_-_7_celkov__pohled_na_z__astn_n__sbory_z_kyjovsk__radnice
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

KYJOV – O víkendu se v Kyjově uskutečnila tradiční akce otevírání sklepů, v jejím rámci se především prezentovaly folklórní sbory a ochutnávalo víno, konaly se ale i zábavné soutěže.

Na sto padesát krojovaných zpěváků ze sborů ze Strážovic, Moravan, Ratíškovic, Milotic, Svatobořic-Mistřína, Vacenovic a nejpočetněji zastoupeného Kyjova se sešlo v neděli odpoledne před městskou radnicí, aby se tak na tradičním místě postarali o úvod osmého Otvírání sklepů Na Šištótě. V průběhu  společného zpěvu hlasivky zpěvákům osvěžoval uleváním vína starosta František Lukl. „Z nápadu Jury Petrů se zrodila nádherná tradice, že vítáme svátek jara krásnou písničkou a dobrým vínem. Jsou k nám nakloněni i lementálové tam nahoře, protože chtějí vidět, jak tady bardi z Kyjovska verbují a zpívají. Je to takové příjemné navnadění na Slovácký rok, srpnovou největší folklórní slávu v celé Evropě. „Šable hore!“ zvolal spokojeně nad rozveselenou sešlostí starosta Lukl.

Od radnice se zpěváci vydali v doprovodu desítek lidí přes náměstí směrem k areálu vinných sklepů Na Šištótě, kde na všechny čekaly otevřené „pokladnice“ se zásobami vinného moku. Na  prostranství vystoupily také temperamentní „děvčice“ z místního ženského sboru Tragačnice, které program uváděly s úspěchem  i v minulém roce. „Letos jsme si řeklyx, že by se měli chlapi více zapojit. Proto jsme pro ně připravili tři disciplíny jako bylo přenášení děvčat na rychlost, měření obvodu břich a běh s kolečkami kolem Sobůlek,“ řekla ke scénáři dramatických soutěžích plných humoru vedoucí Tragačnic Irena Trutmanová. Nejlépe si počínal zástupce sboru ze Stražovic Jarek Neduchal, vyhrál běh s tragačnicí a kolečkami. S největším pupkem se pochlubil Miroslav Šimeček z Milotic.

Absolutním borcem se nakonec stal přihlížející pan Josef, na kterého ukázala se zavázenýma očima po roztočení jedna z tragačnic. Domů si poté odnesl láhev nového vína, s jehož množstvím v sudech ve sklepích si vinaři na Kyjovsku  po loňské nepříliš vydařené sezóně moc vyzpěvovat na rozdíl od jiných oblastí Slovácka nemohou.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...