Jednou bych se chtěl podívat do Afriky

Main_v_tvarn_k_1__20_
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HODONÍN - S mladým malířem Petrem Přikrylem z Hodonína  jsem se setkal minulý pátek dopoledne ve vestibulu hodonínského Domu kultury.  Za pomoci svých rodičů si tam instaloval výstavu  „zvířecích“ obrazů u příležitosti uskutečnění benefičního plesu Benatura. „Koná se v pořadí potřetí a od začátku na přípravě plesu spolupracuji. Vím, že takových akcí není v dnešní době dost. Jsou pro tělesně a mentálně  postižené, dětské domovy,“ říká dvaadvacetiletý nadaný student, který sám trpí od školních let cukrovkou. Malovat začal poprvé ve školce a jeho pomůcky byly fixy, pastelky, voskovky a balící papír. Již v tomto útlém věku začal postupně ukazovat, co mu „daly sudičky do vínku“ života. Větší zkušenosti začal sbírat na základní umělecké škole v Hodoníně. Techniku malování ho vyučoval i akademický malíř František Cundrla ze Strážnice, který Petrovi svými radami hodně pomohl. Nyní studuje Petr aranžérství ve Strážnici a věří, že se stane po škole profesionálním aranžérem.

„Zvířata jsem začal jako malý kluk malovat, když mne jednou vzala máma do zoologické  zahrady v Hodoníně. To ještě nikdo z rodiny netušil, jak to na mne zapůsobí a že bude o moje kresby později zájem. Zvířata maluji taky  rád, protože příroda má hodně barev i tvarů a to mě fascinuje. Jednou bych se chtěl podívat skutečně do Afriky, do království divočiny. To by byla teprve paráda,“ vyznává se ke svému koníčku s přáním mladý muž.

Často také vzpomíná na malovaní v hodonínské zoologické zahradě ve lvím výběhu. „ Lev byl zavřený a ve výběhu jsem kraloval já, zatímco zvíře celou dobu mlátilo na vrata. Trvalo to tak dlouho, než jsem se přestal bát,“ tvrdí s úsměvem na tváři.

Petr nejenže maluje obrazy různých zvířat, ale nejvíce ho baví kresby na stěny. S jeho malůvkami  se můžete setkat na zdech v zoo Hodonín, v hodonínské nemocnici či v seniorském S-centru.  Mezi dětmi ve školkách, školách v Hodoníně, Strážnici, Veselí nad Moravou. Petr Přikryl se zúčastnil v soutěžích organizovaných pražskou organizací Greenpeace a umístil se na prvním a druhém místě. Také získal zvláštní cenu a čest vymalovat jejich kanceláře. V stejnou dobu vystavoval na výstavišti v Praze, které zanedlouho vyhořelo.

„Velmi si také vážím výstavy v senátu České republiky, kde mně to zařídila tehdejší senátorka paní Alena Venhodová z Hodonína. U této příležitosti jsem se mohl také setkat  s umělkyní Chantal Poullain,“ doplňuje s povděkem Petr o doposud nejvyšší poctě se „ukázat“ za regionálními hranicemi. Celkem absolvoval za svůj mladý věk úctyhodných čtyřicet výstav po celé republice jako například v Praze, Brně, Kyjově, Strážnici, Hodoníně, Svatobořicích-Mistříně, Starém Poddvorově a jiných místech, zvláště pak ve školách.

Velké gesto udělal hned při své první výstavě v Brně, kde některé svoje díla věnoval do ústavu pro tělesně postižené.

„Malovaní mě moc baví a vždycky se těším na další, protože každé je jiné a udělá radost někomu jinému,“ dodává sympatickým závěrem malíř Petr Přikryl z Hodonína.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY