Napjaté vztahy vedly k odtržení souboru

Main_kultura
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

STRÁŽNICE – Soubor Danájek, jeden z největších folklórních souborů v regionu čítající přibližně sto dvacet dětí, se odtrhl od základní umělecké školy. Folklór se tak nově bude vyučovat na dvou zcela nezávislýchmístech.
„Důvodem našeho odchodu byly napjaté interní vztahy, které se musely nějakým způsobem řešit. Společně se svými rodiči, kterým jsem moc vděčná za podporu, jsem se proto rozhodla vytvořit taneční centrum, kde by folklór byl základem. Nechceme se ovšem věnovat jen jemu, ale například i společenskému tanci, tanečním pro dospělé či poradně,“ vysvětlila vedoucí Danájku Jana Hanáková.
Škola, v jejímž rámci Danájek dosud působil, na vzniklou situaci reagovala angažováním nové aprobované učitelky. „Vzhledem k rozhodnutí Jany Hanákové odejít ze základní umělecké školy k 31. lednu 2011 bude výuka od února probíhat pod vedením nově nastupující učitelky Simony Pavlíčkové, absolventky taneční konzervatoře se zaměřením na lidový i klasický tanec, taneční gymnastiku, koncertní a scénickou praxi a klavír,“ uvedl o současné studentce brněnské JAMU ředitel základní umělecké školy ve Strážnici Petr Jandásek. Reagoval tak na situaci, kdy mu v průběhu školního roku náhle ze školy odejde patrně více než stovka dětí.
Ředitel argumentuje tím, že o strážnické škole se začal šířit mylný dojem, že Danájek je jeho samostatnou součástí. „Danájek nikdy nebyl vlastním oborem. Je to stejné jako na všech ostatních základních uměleckých školách. Patřil pod taneční obor. Naším cílem samozřejmě je podporovat folklór, ale zároveň chceme vycházet i z přání současných dětí, které spíše oslovuje street dance či hip hop,“ řekl Jandásek.
Odtržením od základní umělecké školy vzniká souboru, který byl založen již v roce 1967, problém se sháněním nového sídla. „Usilovně sháníme trvalé působiště, kde bychom se mohli scházet a tančit. Ideální by byly dvě místnosti,“ uvedla Jana Hanáková.
O dění kolem umělecké škloly a souboru Danájek se zajímá i místní radnice. „Jsem přesvědčena, že se tímto krokem situaci kolem Danájku podařilo vyřešit. Soubor bude vystupovat pod stejným názvem, jen s jiným statutem. Budeme se snažit soubor podpořit přinejmenším ve stejné míře jako doposud. Naproti tomu na základní umělecké škole se bude zřejmě více vyučovat i jiný druh tance, což by mělo podstatně rozšířit nabídku,“ je přesvědčena starostka Strážnice Renata Smutná.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...