Výstava ukazuje osudy dívek z koncentráku

Main_synagoga_2
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

STRÁŽNICE – Třetí neděli v květnu se každoročně koná v Terezíně pietní akt k uctění památky obětí nacistické perzekuce. Symbolicky ve stejný den byla letos pro veřejnost otevřena nová výstava i ve strážnické  synagoze s názvem Děvčata z pokoje 28.  Putovní výstava zapůjčená ze Židovského muzea v Praze dokumentuje život a osudy lidí, jenž  během druhé světové války strávili část svého života v terezínském ghettu.

Děti tam byly izolovány od svých rodičů v tzv. heimech, dívčích a chlapeckých domovech. Na pokoji číslo 28 se vystřídalo na šest desítek děvčat ve věku kolem 13 let. Žily ve stísněných podmínkách, třicet v jedné místnosti, spaly na tříposchoďových kavalcích. I přes péči vychovatelek  nemohly být  dívky uchráněny  před temnými stránkami ghetta, odloučením od rodičů, psychickým a fyzickým strádáním, před transporty do koncentračních táborů a konfrontací se smrtí. Děti se tam přesto tajně učily, pokoušely se smysluplně trávit volný čas, navazovaly přátelství. Ze šedesáti dívek, které postupně prošly pokojem 28, jich válku přežilo patnáct, některé v Terezíně, jiné v koncentračních táborech nebo na pochodech smrti.

Jejich osudy sepsala německá spisovatelka a novinářka Hannelore Brenner-Wonschicková, která se setkávala s pamětnicemi, sbírala vzpomínky a shromažďovala dokumentační materiál, na základě kterého vznikla kniha Děvčata z pokoje 28, L410, Terezín a později putovní výstava.

V interiéru synagogy se mohou zájemci rovněž obeznámit s pohnutými osudy obyvatel strážnické židovské obce. Výstavy jsou doplněny obrazy Vladimíra Gregora.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY