Folklorní soubor Jasénka z Blatničky oslavil 10 let existence

Main_2.bl
FOTO: Tonda Vrba

BLATNIČKA – Před velkým dortem a zaplněným sálem Kulturního domu v Blatničce se uskutečnil slavnostní program k desátému výročí založení dětského folklorního souboru Jasenka. Vedle jubilantů složených ze dvou generací se se divákům přestavily hostující soubory a muziky: Háječek z Ostrožské Lhoty, Šohajek s CM Litera z Vlčnova, Javorina z CM Strýci ze Strání a CM Falešnica z Ostrožska. Po skončení programu poskytla Novému Slovácku rozhovor umělecká vedoucí Jasenky, jedna z účinkujících a zároveň autorka oslaveného pořadu Markéta Mošťková.+ Tancuje vedle dětského i vytvořený soubor dospělých?Stabilně funguje jen dětský soubor, ale už podruhé se nám podařilo dát dohromady bývalé členy souboru, kterým už je dnes kolem dvaceti let a na 10. výročí se vyhecovali i rodiče dětí a pilně nacvičovali a vystoupili v programu s pásmem „boršických“ a věřím, že tak podpořili své děti, které v Jasence tancují.

V repertoáru čerpáte region Ostrožska a nebo zabrousíte i k sousedům?

Zase vzpomenu Veletiny na Uherskohradišťsku, protože jsem prošla souborem Veleťánek, tak čerpám z repertoáru, který jsem si sama zažila, takže vesměs Dolňácko-říkanky, tance, písničky pro malou Jasenku, větší tanečníci zkouší hlucké, straňaské, Korytnou a dokonce už si střihli i čardáš.

Kde jste už se souborem nejdále vystupovali?

Bylo to v roce 2015  na Michalských hodech v Pohronskéj Polhore, což je kraj pod Tatrami. Cestovali jsme autobusem, dvě noci jsme spali v místní škole na zemi se spacáky, protože jsme skvělá parta rodičů, kteří svoje děti podporují a vždy jim na takových akcích připravíme bohatý program, ve kterém se realizují zejména tatínci. V V Česku a kousek za hranicemi jsme byli v na hodech v Brně-ve Starém Lískovci, v Buchlovicích na Mikulášském jarmarku, ve Štítné nad Vláří, v Košáriskách na Slovensku,  no a samozřejmě v blízkém okolí-Blatnice, Boršice u Blatnice, Slavkov, Veselí nad Moravou. Ostrožská Lhota, Vlčnov, Veletiny, Hluk, Slavnosti vína v Uherském Hradišti, no a možná sem na něco i zapomněla.

Celý rozhovor ve vydání č. 22 týdeníku Nové Slovácko


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY