Malíř z Vřesovic vystavuje ve Ždánicích olejomalby

Main_h_autor
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

ŽDÁNICE – Celkem pětadvacet olejomaleb zaplnilo v těchto dnech část Vrbasova muzea ve Ždánicích. Jejich autorem je František Hanák, který tvoří jednak ve Vřesovicích a také ve Ždánicích. Výstava je k vidění do 6 července.

František Hanák se narodil v roce 1958 v Kyjově. Své dětství prožil ve Vřesovicích, kde také navštěvoval základní školu. Jeho nejmilejšími předměty byly výtvarná výchova a přírodopis.

Ve výtvarném umění je autodidakt. Své znalosti čerpá z knih, navštěvuje galerie výtvarného umění, některé malíře a výstavy obrazů. Zpočátku se kromě malování věnoval i řezbě intarsií, kde si sám vytvářel náměty. Nejmilejší výtvarnou technikou je mu však olejomalba a motiv krajiny. Má rád i obrazy surrealistické.  Malováním svých často i snových krajin, starých romantických městských zákoutí, utíká z reality dnešní uspěchané a přetechnizované doby. V jeho tvorbě se objevuje i zátiší s květinami, ovocem a akty. Krajině však zůstává věrný. Stále ho okouzluje svou harmonií, barevností, náladou, hrou světla a stínu. Za svými náměty vyjíždí i mimo svůj kraj. Oblíbil si Jižní Čechy, Bílé Karpaty a Malou Fatru. Ve výtvarném projevu nemá vzor, obdivuje umění starých mistrů.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY