Hrad odkrývá svá tajemství

VESELÍ NAD MORAVOU – Nahlédnout o několik století zpět budou moci všichni ti, kdo se vypraví do veselského muzea na výstavu nazvanou prostě „Hrad Veselí“. Pracovníci muzea společně s archeology tam připravili unikátní expozici, v níž jsou zpřístupněny výsledky archeologického bádání z posledních let na nádvoří současného zámku. Poznatky v mnoha ohledech překvapily odbornou veřejnost, pozměnily nejstarší historii města a jsou ceněny i v rámci celé republiky.

„Archeologický výzkum v prostoru veselského zámku nemá v současnosti na území České republiky obdoby. Je významným z pohledu zakládání hradu ve třináctém století,“ uvedl již při odkrývání zeminy na nádvoří zámku David Merta ze společnosti Archaia Brno, který slíbil, že ucelený soubor bude prezentován nejprve ve veselském muzeu.

Po získání dalších objevů vznikla ucelená sbírka, ve které bude patřit mezi hlavní magnety kousek dřevěné násady z poloviny 13. století, na níž je erb Sudomíra z rodu Tvrdišovců, zakladatele veselského hradu. Jedná se o jedinou ikonografickou památku na tento rod v našem regionu.

„Původní hrad měl jiný profil než současný zámek a také byl umístěn dále od parku. Tam, kde je nyní zámek, bylo původně předhradí,“ upozornil na odlišný tvar a umístění stavby vedoucí městského muzea Peter Futák. Jak původní hrad vypadal lze nyní jen těžce dovozovat, nicméně na základě objevů se podařilo Miroslavu Plačkovi z FF MU v Brně vytvořit přibližnou podobu hradu v polovině patnáctého století. V období po husitských válkách a ještě předtím než jej dobyl Matyáš Korvín, měl tedy přibližně tuto podobu (viz. obrázek).

„Je to pravděpodobná podoba hradu, která vychází z výsledků výzkumu“, vysvětlil Futák.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen velké množství kovových nálezů, jako například nožů, částí koňských postrojů, ale třeba také ježků. Slušně zachované jsou i dřevěné části a dokonce i kožené věci. Přičemž archeologové oceňovali nález právě organických věcí, které se v tak dobrém stavu podaří málokdy nalézt. Ve Veselí však bylo štěstím, že blízký tok řeky Moravy udržoval v zemi trvalou vlhkost a tak došlo k zakonzervování.

Výstava začala již v neděli slavnostní vernisáží a potrvá až do 8. ledna.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...