Japanolog sekal mečem rohože. Simulovaly tělo

Main_samuraj
FOTO: Zdeněk Šmýd

HODONÍN – Krátká ale neobyčejná podívaná se naskytla návštěvníkům vernisáže Masarykova muzea v hodonínském zámečku. Japanolog Jakub Zeman ukazoval práci se samurajským mečem. Kusy smotaných rohoží létaly, jakoby by bylo jejich přeseknutí tak jednoduché, jako ukrojit kousek mrkve.

„Živý model jsme nesehnali,“ žertoval japanolog před ukázkou s tím, že smotané rákosové rohože jsou Japonci dlouhodobě odzkoušené. Kladou totiž meči v podstatě stejný odpor, jako lidské tělo. Při ukázce to ale tak ani nevypadalo. Japonský meč je dělil jako by projížděl máslem.

Ukázka byla součástí vernisáže k výstavě nazvané Chryzantéma a meč umění a materiální kultura starého Japonska. Jde už o třetí příspěvek Jakuba Zemana v posledních letech v Hodoníně. „Jeho výstavy nám zvyšují návštěvnost,“ pochválil přínos japanologa historik muzea Marek Vařeka.

I tentokrát jsou k vidění naprosto unikátní kousky, mezi nimiž vyniká meč, který byl v držení císařské rodiny. „Výstava zachycuje umění a umělecké řemeslo starého Japonska především období Edo (1603 – 1868) včetně několika výjimečných položek –  meče tači zhotovený na přelomu 13. – 14. století. Rai Kunitošim ve výjimečném příslušenství dekorovaným sedmnácti výhonkovými paulowniemi, dvorským ceremoniálním mečem kazaridači dekorovaný šestnáctilistou chryzantémou, oba z držby japonské císařské rodiny, dvě mečové záštity od Gotó Ičidžóa, kozuka od Kanó Nacua, necuke od první generace Hakurjúa, wakizaši od Osafune Jasumicua, katana od Kawači daidžó Masahira, tantó od Sengo Muramasy, tači od skupiny Ičimondži a mnohé další exponáty zahrnující japonské meče a jejich příslušenství včetně práce od současného význačného mečíře Macuba Ičiró Kunimasy (mukansa), samurajské zbroje, kolekce keramiky a porcelánu včetně zásobnice ve stylu Šigaraki ze 16. století, Ko-Kutani tácu ze 17. století, kříže fumi-e na odhalování skrytých křesťanů (kakure kirišitan), buddhistické plastiky, necuke, okimono, dřevoryty, svitkové obrazy kakedžiku a předměty denní potřeby, spojující řemeslnou dokonalost s estetickou vytříbeností,“ stojí v popisu výstavy, která je poctou výjimečné duchovní i materiální kultuře Země vycházejícího slunce.

K vidění bude v Hodoníně do konce ledna příštího roku.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...