Martin přinutil krojované navlékat vrstvy navíc

Main_kyjov_poibek
FOTO: Zdeněk Šmýd

KYJOV, STRÁŽNICE – Martin sice do Kyjova na tradiční hody bílého koně nepřivezl, přesto ale ukázal svou chladnější tvář. Kyjovští folkloristé jsou na ni ale vždy připraveni, takže to rozhodně nebylo překážkou pro zavládnutí dobré nálady.

Ta vládla až do nedělního večera, kdy chasa musela srdnatě bránit kačera při tradiční kradení. Byla ale dobře připravená a s nasazením veškeré síly bránila svůj symbol, který všechny pokusy strávil pod hromadou mužských těl. Odnesla to i jeho původní židle, kterou bylo nutné kvůli rozlámané opěrce vyměnit.

Zahřívat se museli krojovaní také ve Strážnici. „Před příchodem chasy jsem cítila hlavně to, že mi mrznou nohy,“ usmívala se stárka  Ludmila Holomčíková, která si minulou sobotu i tak moc užívala. Její stárek také zářil spokojeností, i když si pod svůj lehký kroj musel nasoukat navíc dvě trička a ještě dvě speciální termo trička, aby nezmrzl.

Především se ale neustále zpívalo a tancovalo, takže zimou nakonec netrpěli ani tak krojovaní, jako spíš přihlížející.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...