Oslavující Hrubá Vrbka ukázala svou pohostinnost

Main_01_hr._vrbka_-_oslavy
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HRUBÁ VRBKA - Na všechno to, co viděl a zažil přímý účastník víkendových oslav 650 let od první písemné zmínky o obci Hrubá Vrbka, bude zřejmě vzpomínat až do konce života. Program byl opravdu, jak se na takové výročí patří, našlapaný. Zajímavostí přitom je, že tuto symbolickou číslovku má i současný počet obyvatel této horňácké obce.

Při třídenních oslavách si obyvatelé Vrbky připomenuli i další dvě letošní výročí. Tím prvním je dvě stě čtyřicet let od postavení kostela a devadesát let založení místní jednoty Sokola. Scénář oslav tak čítal bohatý kulturní program, a to nejen folklorní. V Hrubé Vrbce byly připravené výstavy sto dvacíti obrazů méně známých i vyhlášených malířů Horňácka. Dva dívčích sbory evangeliků a katolíků si zazpívaly v místním svatostánku, kde nechyběla ani slavnostní bohoslužba. Na návsi pod blankytně modrou oblohou se zase v sobotu a v neděli uskutečnily dva velké pořady, ve kterých se vzpomínalo i na významné rodáky, kterými byli například legendární primáši Jan Ňorek a Jožena Kubík. Jedním vrcholů slavností pak byl třísethlavý, převážně krojovaný, průvod, do kterého se kromě místních zapojilo i několik obyvatel ze sousední Malé Vrbky a Kuželova. Příjemný šok pak po skončení programů čekal na samotné diváky, když byli pozvaní k velké hostině do kulturního domu. Pro stovky lidí zde bylo připraveno občerstvení a každý tak mohl sníst a vypít, co hrdlo ráčí. „Něco podobného v pohostinnosti a srdečnosti obyvatel vesnice jsem v životě ještě nezažil,“ řekl k oslavám příjemně překvapený Martin  Flaška, který na Horňácko zavítal až z daleké Aše.  

U příležitosti oslav byla představena veřejnosti i několik let připravovaná rozsáhlá knižní publikace doplněná o DVD autora Radko Pavlíka s názvem Hrubá Vrbka. „Spoluobčané nám s přípravou oslav hodně vypomáhali. Nosili nám například obrazy na jednotlivé výstavy a také fotografie z vlastních sbírek. Sami nám pak dávali i dary ve formě různého občerstvení, včetně slivovice nebo vína. Proto jsme se taky bez váhání rozhodli, že rozneseme do každého domu zadarmo právě knihu o Hrubé Vrbce,“ prohlásil spokojeně jeden z hlavních organizátorů slavností, místostarosta Hrubé Vrbky Jiří Miškeřík. „Škoda jen, že nemáme obrazy a fotografie z prvních let Hrubé Vrbky. Bylo by na nich asi jen několik domů z kamení a kotovic kolem potoka. Zajímavé by bylo podívat se taky na oblečení našich předků, kterým byl hlavně kroj,“ prohlásil starosta obce Stanislav Prášek a v zápětí dodal: „Stavby z kamene a kotovic tady máme dodnes, kroj nám také zůstal a nářečí vlastně taky. To je dědictví, bohatství a poklad,  který nám naši předci zanechali a my máme povinnost toto dědictví opatrovat, zhodnocovat a předávat dál mladé generaci,“ upozornil Prášek.

V sobotním programu nazvaném Vrbecký rok aneb Hrubou Vrbkou znějí písně dodnes, spoluautoři Monika Macková a Pavel Gráf připomenuli divákům, co se děje v obci v průběhu celého roku. Na pódiu mohli diváci vidět zdejší tradiční zvyky v provedení dětí i dospělých, jako například fašankovou obchůzku, vynášení Moreny, hodové veselí či vystoupení mažoretek a jiné. „Mám radost v jakém výborném světle se moje Hrubá Vrbka při slavnosti ukázala a jsem hrdá, že mám odtud kořeny. Ráda se sem vracím,“ vzkázala seniorka Anna Procházková, která žije v Praze a z rodného kraje se odstěhovala před pětašedesáti lety.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...