Vrbasovo muzeum ukazuje šedesátku betlémů

Main_betlem_pali_kovan_
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

ŽDÁNICE – Vánoční výstavy se ve Vrbasově muzeu ve Ždánicích staly téměř tradicí. Jejich účelem je nejenom navodit předvánoční atmosféru nejhezčích svátků v roce, ale připomenout si především některé z jejich tradic. Předmětem aktuální výstavy jsou betlémy.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout na šest desítek betlémů, které jsme zapůjčili ze soukromých sbírek. Najdeme zde např. dřevěné, ručně vyřezávané betlémy, papírové, skládací i reklamní vystřihovací betlémy, které obchodníci vkládali zároveň se zbožím svým zákazníkům do krabic,  dále pak keramické, skleněné, porcelánové, vyrobené ze sádry, háčkované, paličkované nebo vyrobené z kukuřičného šustí,“ vyjmenovala vedoucí muzea Monika Jandorová. 

Nejstarší papírový betlém pochází z poloviny 19. století, jedná se o slepované Příbramské jesličky, které zapůjčila Marie Zwettlerová ze Ždánic. Z největší dálky doputoval betlém až z Ameriky. Půjčila ho rodina Holešinská. „A obzvlášť pro naši výstavu vypálil keramický betlém ždánický keramik Jaroslav Homola a  ke stejné příležitosti háčkovaný betlém zhotovila paní Jiřina Svobodová,“ doplnila vedoucí muzea.

Výstavu betlémů a prodlouženou výstavu Kuchyně našich babiček a prababiček můžete v muzeu  navštívit do 18. prosince.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


11:15 | 15. Listopad 2019
Zprávy

Malování ve velkém

List_pirko

Během listopadu se ve Veselí uskuteční hned několik akcí tematicky spojených s výročí 30 let od sametové revoluce. Těšit se můžete na fotografické výstavy, divadla i k...

15:38 | 01. Listopad 2019
Zprávy

O krála slováckéj klobásky

List_bez_n_zvu_-_1

Stanovy a soutěžní řád koštu “O krála slováckéj klobásky“® s mezinárodní účastí 9. listopadu 2019 v Ratíškovicích Smyslem soutěže je podpořit a uchovat tradiční ...