Mladé spisovatelky vymyslely nové legendy jižní Moravy

Main_pb220045
FOTO: Zdeněk Šmýd

HODONÍN, KYJOV –  Den pro dětskou knihu znamenal v šesti desítkách knihoven, které se ho účastnily, i vyhlašování literární soutěže Jižní Morava čte. Bylo to tak i v Hodoníně nebo v Kyjově. Na obou místech vyhlášení doprovázel kulturní program.

Školáci měli napsat v soutěži literární dílo na téma legendy a mýty mého kraje. V kategorii 6-9 let to bylo pro děti dost obtížné, takže se jich přihlašovalo minimum. Druhá kategorie 10-18 let zase diskriminovala mladší ročníky, které proti středoškolákům jen těžko mohou uspět. To se ale uvidí hlavně až v krajském kole, kam postoupili z jednotlivých knihoven vítězové.

V Hodoníně největší spokojenost panovala u rodiny Búřilů, kde se slavila obě vítězství. Mladší Karolína byla ve své kategorii jediná účastnice, starší Kristýna pak konkurenci měla, ale porazila ji. V povídce vyšla z faktu, že u Hodonína bývaly bažiny.

„Bylo o tom, že správce obce se rozhodl, že bažiny vysuší. Poslal tam skupinku lidí. Příběh je o tom, co tam rolníci našli a proč je tehdy nevysušili,“ uvedla Kristýna Búřilová.

„Líbí se mi prostředí Bzenecké Doubravy. Zasadila jsem děj tam,“ uvedla vítězka starší kategorie v Kyjově Magdaléna Ambrozková, v jejímž příběhu se vyskytují dryády a lesu se vůbec nelíbí, že ho lidé kácejí. Mezi dětmi od šesti do devíti let vyhrál v Kyjově Tomáš Kotuč, který se ale nemohl slavnostního vyhlášení zúčastnit.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...