Výstavy v GVU: vyšívané ilustrace jsou vedle děl spolku

Main_2016_chalankova
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HODONÍN – Když se řekne ilustrace, laik si vybaví nejčastěji výtvarníka se štětcem nebo pastelkou v ruce. Jsou ale i jiné techniky, kterými umělci tvoří zajímavé ilustrace ke knihám. Patří k nim i Vendula Chalánková, jejíž práce můžete v těchto dnech obdivovat v Galerii výtvarného umění v Hodoníně.

„Vystavené jsou dva způsoby práce. Jedno je šitá ilustrace, která vzniká na šicím stroji, a pak druhá technika je koláž. To je vyloženě práce s papírem,“ objasnila Vendula Chalánková.

Především vyšívání je velmi náročnou technikou. Připravit tímto způsobem ilustrace pro celou knihu zabere roky. Výstava ale ukazuje obrázky z celkem pěti knih.
Jde o tituly Zpívejte s námi, Vyšívané pohádky, O Červené Karkulce nebo O perníkové chaloupce. Návštěvníci uvidí také úplnou novinku – ilustrace z knihy Dnes dítě, která vyšla jen před několika týdny.

Vendula Chalánková se kromě ilustrací zabývá také například malbou nebo instalacemi. Známé jsou i její komiksy. S hodonínskou galerií už spolupracovala na jednorázových akcích, teď poprvé ale v Hodoníně nabízí i výstavu. Zhlédnout ji můžete do 8. ledna stejně jako prezentaci Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM), což je druhá aktuální výstava.

Spolek SVUM se v galerii prezentuje každoročně. Vždy jednou za rok představí práce svých členů. K vidění jsou práce více než dvaceti umělců. Jsou to fotografie, malby, grafiky, ale například i leptané sklo.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY