Veselské hody oživila nová tradice

Main_01_hody_-_vesel_
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

VESELÍ NAD MORAVOU - Vůbec poprvé v historii tradičního hodového veselí byla ve stejně znějícím městě vztyčena májka. Na slavnostní chvíli se přišly podívat stovky místních obyvatel, kteří byli rovněž velmi zvědaví na předání práva z rukou starosty i požehnání od místního faráře P. Vrby.

Přemysl Skalka a Petra Jelénková, to jsou jména letošních stárků, kteří měli veselské hody takříkajíc pod palcem. Vypomáhali jim přitom mladší stárek a stárka, které dělali Josef Potěšil a Pavla Těthalová. „Jsem sice menší, ale zato jsem starší stárek," upozornil starostu Veselí Miloše Kozumplíka Přemysl Skalka, který si přišel pro hodové právo. Starosta jako bývalý stárek z počátku sedmdesátých let minulého století pojal hody tradičně a před chasu předstoupil rovněž v kroji. Po předání práva se odebral krojovaný průvod k nedalekému kostelu, kde již čekal P. Vrba s připraveným pohoštěním. Došlo i na písničky, ve kterých nemohla scházet skladba Fanoše Mikuleckého „V Zarazicách krajní dům“.

Poté se již průvod vydal nazpět ke kulturnímu domu, kde děvčata z Radošova za pomoci Novovešťanek ozdobily historicky první hodovou májku ve městě. Tu zvedala místní chasa rovněž za pomoci Novoveských. „Spolupráce vznikla díky tomu, že jeden z bývalých členů Radošova je z Ostrožské Nové Vsi," vysvětlil jeden z hlavních organizátorů hodů Antonín Doboš. V průvodu bylo také k vidění více druhů krojů než bývá u hodů obvyklé. „Naši přátelé se chtěli do průvodu rovněž zapojit a jelikož jsme neměli dostatek veselských krojů, použili se kroje valašské," doplnil Doboš. Vyvrcholením hodů byla hodová zábava na níž se představil mix mladé a staré muziky Radošova, stejně jako dechová hudba Šohajé.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...