Kyjov viděl první rekonstrukci svého ženského kroje z 19. století

Main_kroj
FOTO: Tonda Vrba

KYJOV – Celkem dvanáct rekonstruovaných severokyjovských ženských krojů má spatřit světlo světa v roce 2018, kdy oslaví kyjovský ženský sbor Tetky 20 let od svého založení. Výročí si chtějí užít zpěvačky pod vedením Hany Petrů netradičně, a proto se rozhodly pro tuto příležitost pořídit nové kroje v originálním pojetí.

„Jubileum jsem spojila se svým dávným snem, a to vystoupit ve starém kroji. Proto jsem se sešla se s etnografkou Vlastivědného muzea v Kyjově Taťánou Martonovou a začala svoje přání realizovat v projektu Návraty ke kořenům. Dohodly jsme se na rekonstrukci severokyjovského ženského kroje přibižně ze 70. a 80 let devatenáctého století, pro který existují hmotné doklady v muzejních sbírkách,“ říká Hana Petrů.

Na bronzovou adventní neděli první z krojů spatřil přeplněný sál Vlastivědného muzea. Rekonstrukce samozřejmě narazila na problém původních materiálů, ze kterých se kroj zhotovoval. Projevilo se to především při rekonstrukci fěrtůšku, který je sám o sobě malým uměleckým dílem. Problém byl v takzvaném vývazu a obarvení plátna indigem. Tato technologie je zapomenutá, v průběhu času byla nahrazena povoskovaným plátnem s tištěným vzorem.


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...