Kněždub vzpomenul 150. výročí narození slavného rodáka Joži Uprky

Main_16_uprka7
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

KNĚŽDUB - Odpoledním pietním aktem na „Slováckém Slavínu“, jak se říká kněždubskému hřbitovu a večerním slavnostním koncertem folkloristů v místní Sokolovně si uplynulou sobotu v Kněždubu připomenuli významného rodáka, malíře Jožu Uprku. Ten se narodil před sto padesáti lety, přesně šestadvacátého října 1861 v selské rodině. Zemřel dvanáctého ledna 1940 v Hroznové Lhotě.

„Uprka udělal svým dílem mnoho nejen pro propagaci obce Kněždub ale i celého Moravského Slovácka. Ve svých obrazech zachytil život, práci, radost i smutek zdejších lidí. Jejich charakter a hrdost na krajinu a místo kde žijí. Měli bychom na tento skrytý odkaz v jeho díle navázat také my, vážit si své obce a kraje, mít k němu vřelý vztah a být na něj hrdí,“ prohlásil nad mistrovým hrobem starosta Kněždubu Libor Grabec. „Byl to bard a jeden z nejvýznamnějších malířů Slovácka, který uměl věrohodně zachytit a ztvárnit tehdejší život, kdy nebyly fotoaparáty běžné. Kněždub však může být hrdý i na další významné rodáky jakými byli bratr Joži Uprky, sochař Franta Uprka a také další skvělý malíř Antoš Frolka,“ okomentoval účastník oslav, výtvarník a keramik Jaroslav Homola ze Ždánic. Koncert věnovaný Uprkovi s názvem Se štětcem po krajině byl beznadějně vyprodaný a u diváků sklidil velký úspěch. „Mistr Uprka maloval v různých oblastech Moravského Slovácka. Proto jsem vymyslel právě tento název. K vystoupení jsem si pozval ale jen účinkující z části kraje, kde měl Uprka největší vztah,“ sdělil záměr scénáře autor programu Josef Matyáš senior. Při muzicírovaní došlo také na „křest“ knižní publikace nazvané Kněždub, minulost a současnost obce autora Jiřího Pajera ze Strážnice. „Hlavním cílem knihy bylo nejen sestavit mozaiku, ale taky ji vybavit nějakým pohledem do budoucnosti, aby obsahovala poslání s výchovným záměrem pro příští generace,“ řekl o rozsáhlé a náročné práci na knize Jiří Pajer.  

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...