Pozoruhodní umělci regionu: Miloslav Inocenc Černý

REGION - Kyjovským tento vskutku multimediální umělec a pedagog není neznámý. Miloš Černý, který letos v květnu slaví šedesátku, učí na kyjovské ZUŠ hru na zobcové a příčné flétny, kde po třicet let svého působení učí své žáky nejen ovládat dané nástroje, ale především díky takzvaným poslechovkám a jejich sdružování v komorních souborech je seznámil s renesanční a barokní hudbou, ale rovněž s progresivními a avantgardními směry v hudbě 60. a 70. let. Sama znám „strýce Miloše“ od útlého dětství, neboť jsem vyrůstala v těsném přátelství naší a Černé rodiny, takže mohu na vlastní oči dosvědčit renesanční osobnost tohoto kyjovského kulturtrégra.  Přestože jeho profesí je hudební pedagogika, jeho zálibou je i výtvarné umění a kulinářství, především umělecké destiláty, kterých v malých množství vyrábí nespočet druhů. Specialitou je například „Chřibský likér,“ který se skládá výhradně z bylin sesbíraných v blízkém pohoří Chřibů.

Mé první vzpomínky nicméně patří jejich tajuplné vile plné secesního nábytku, surrealistických obrazů a předmětů přímo z Černého dílny, a především podkrovního ateliéru, kde se opojně mísila vůně terpentýnu a všelijakých silic s vůní starých trámů. Tam vznikaly tajuplné obrazy. Pamatuji si, že strýc Miloš kdysi udělal poměrně zdařilou reprodukci Dalího Ukřižování (Hyperkubické tělo) z roku 1954, která mi vyrazila dech. Poté, pokud si správně pamatuji, zhruba na začátku 90. let Miloš Černý malování nechal, přesto ale stále pokračoval v grafice, kolážích a kresbách a začal se věnovat výrobě barokních dřevěných příčných fléten, posléze také zobcových. Svou zálibou přitom nakazil minimálně několik dalších svých žáků. Zde ostatně prokázal svoji řemeslnou zdatnost, protože než vystudoval konzervatoř, vyučil se zámečníkem. V roce 1967 se stal zakládajícím členem big beatové skupiny Hadi, původně nazývané The Four Snakes,  která těšila kyjovské mladé až do roku 1974. V původní sestavě byl ještě  Petr Horák, Laďa Žarošský a Laďa Filípek. Ostatně na oslavě Černého narozenin, které se nedávno slavily v klubu Jančovka, bylo možné Hady po čtyřiačtyřiceti letech v částečně původní sestavě opět slyšet. Z členů Hadů ještě Jiří Lunga  a Laďa Žarošský, další hráči Laďa Moudrý a Víťa Začal a nutno říct, že to byl fantastický zážitek!

V posledních dvaceti letech Miloš Černý organizoval také řadu recesních akcí a performancí. Na počátku devadesátých let také  například parodie na lampionové průvody, ostatně je v aktivním kontaktu s veselskou recesistickou skupinou Za Veselí veselejší. Svoji hudební pedagogiku představuje Miloš Černý také na veřejnosti. Jeho žáci často v komorních souborech uvádějí například vernisáže a dvakrát taky přizval do Kyjova hudebního experimentátora, skladatele a konstruktéra vlastních akustických nástrojů Hanse Christiana Raeckeho.

Autorovy výtvarné artefakty, které budou představeny v Galerii Doma na výstavě pod názvem Návrat Idiota II, se sestávají zčásti z objektů, nástrojů a přístrojů, ve většině však z koláží, které jsou doplněny texty a vysvětlivkami. Vizuálně vychází některé ze surrealistické poetiky, která především s Maxem Ernstem a Jindřichem Štyrským využívala  starých rytin, kterými byly běžně ilustrovány časopisy a knihy až do první světové války. Autor často jako podklad využívá právě tento formálně starožitný materiál, například ilustrace k Verneovkám s původními pasážemi v textu, který ale často konfrontuje se současnou stupiditou, ať již globálního či lokálního charakteru. Jeho oblíbenými parodovanými tématy jsou náboženství, erotika, pohádky, místní folklorní establishment ale také hudba.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...