V Hodoníně jsou unikátní carské exponáty

Main_mikul__ii.__wikipedie_
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HODONÍN – Brzy uplyne 100 let od nedobrovolné abdikace posledního ruského cara Mikuláše II. Výročí připomíná zajímavou výstavou Masarykovo muzeum v Hodoníně. Jde o prezentaci, která jako jediná v České republice přibližuje nelehký život posledního ruského cara, který byl spolu se svojí ženou, dětmi a služebnictvem zavražděn v roce 1918.

Car Mikuláš II. nastoupil na trůn největšího tehdejšího státu na světě – ruského impéria v roce 1894. „Vzal na sebe nelehký úkol vládnutí nad celým Ruskem. Svého úkolu se chopil správně a začal ihned provádět reformy. Ty se projevily v zavedení všeobecného hlasovacího práva pro všechny občany ruského carství. Založení ruského parlamentu – dumy bylo jedním z důležitých mezníků vlády cara Mikuláše. Dále následoval ekonomický vzrůst Ruska, který byl před první světovou válkou největší v dosavadních dějinách impéria. Druhou stranou industrializace bylo sociální napětí dělníků, které vedlo k první revoluci roku 1905.“ uvedl k postavě cara autor výstavy Marek Vařeka.

Zlomový pro Rusko i pro cara byl vstup do první světové války. Na samotného cara byl vyvíjen tlak na odstoupení, kterému nakonec počátkem roku 1917 podlehl.
 
„Po abdikaci byl car i s rodinou vězněn a následně bolševiky v roce 1918 popraven. Návštěvníci mají možnost vidět výstavu prezentující osobnost a život posledního cara. Výstava se nevěnuje pouze období vlády cara, ale komplexně celému jeho nelehkého života. Na výstavě budou prezentovány unikátní exponáty spojené přímo s carem Mikulášem II.,“ láká Marek Vařeka na výstavu, která začala 27. ledna a potrvá do 28. května.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


11:15 | 15. Listopad 2019
Zprávy

Malování ve velkém

List_pirko

Během listopadu se ve Veselí uskuteční hned několik akcí tematicky spojených s výročí 30 let od sametové revoluce. Těšit se můžete na fotografické výstavy, divadla i k...

15:38 | 01. Listopad 2019
Zprávy

O krála slováckéj klobásky

List_bez_n_zvu_-_1

Stanovy a soutěžní řád koštu “O krála slováckéj klobásky“® s mezinárodní účastí 9. listopadu 2019 v Ratíškovicích Smyslem soutěže je podpořit a uchovat tradiční ...