V muzeu je replika unikátní Monomachovy koruny

Main_car__apka
FOTO: Zdeněk Šmýd

HODONÍN – Letos to bude 100 let od abdikace posledního imperátora, cara Mikuláše II. Toto výročí připomíná speciální výstavou v celé České republice pouze Masarykovo muzeum v Hodoníně. K vidění je unikátní kopie Monomachovy koruny nebo vlastnoruční podpis cara.

„Výstava představuje zhruba sto předmětů, které jsou asi z dvaceti institucí v rámci České republiky“, uvedl historik Masarykova muzea Marek Vařeka. 

Pouze jeden exponát dorazil ze zahraničí, a sice z Německa. Jde o zdařilou repliku koruny, takzvané Monomachovy čapky. Je jedním z symbolů ruského panovníka, nejstarší z ruských korun. Originál je v současnosti v moskevského Kremlu. Neméně unikátní je také snímek s vlastnoručním podpisem Mikuláše II.

Výstavu doprovází také texty popisující jednotlivé etapy carova života. Spolu s věcnými exponáty ukazují těžkou dobu, ve které Mikuláš II. Vládl. Své místo mají samozřejmě klíčové roky 1917, kdy abdikoval a 1918, kdy byla celá jeho rodina popravena v Jekatěrinburgu.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...