V muzeu je replika unikátní Monomachovy koruny

Main_car__apka
FOTO: Zdeněk Šmýd

HODONÍN – Letos to bude 100 let od abdikace posledního imperátora, cara Mikuláše II. Toto výročí připomíná speciální výstavou v celé České republice pouze Masarykovo muzeum v Hodoníně. K vidění je unikátní kopie Monomachovy koruny nebo vlastnoruční podpis cara.

„Výstava představuje zhruba sto předmětů, které jsou asi z dvaceti institucí v rámci České republiky“, uvedl historik Masarykova muzea Marek Vařeka. 

Pouze jeden exponát dorazil ze zahraničí, a sice z Německa. Jde o zdařilou repliku koruny, takzvané Monomachovy čapky. Je jedním z symbolů ruského panovníka, nejstarší z ruských korun. Originál je v současnosti v moskevského Kremlu. Neméně unikátní je také snímek s vlastnoručním podpisem Mikuláše II.

Výstavu doprovází také texty popisující jednotlivé etapy carova života. Spolu s věcnými exponáty ukazují těžkou dobu, ve které Mikuláš II. Vládl. Své místo mají samozřejmě klíčové roky 1917, kdy abdikoval a 1918, kdy byla celá jeho rodina popravena v Jekatěrinburgu.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


11:15 | 15. Listopad 2019
Zprávy

Malování ve velkém

List_pirko

Během listopadu se ve Veselí uskuteční hned několik akcí tematicky spojených s výročí 30 let od sametové revoluce. Těšit se můžete na fotografické výstavy, divadla i k...

15:38 | 01. Listopad 2019
Zprávy

O krála slováckéj klobásky

List_bez_n_zvu_-_1

Stanovy a soutěžní řád koštu “O krála slováckéj klobásky“® s mezinárodní účastí 9. listopadu 2019 v Ratíškovicích Smyslem soutěže je podpořit a uchovat tradiční ...