V Želeticích obnovili se zájmem krojovaný ples

Main_6.
FOTO: Tonda Vrba

ŽELETICE – Krojový ples v Želeticích se konal po několikaleté pauze v místním kulturním zařízení a zavítali na něj i krojovaní partneři z družební slovenské obce Veľké Ripňany z Nitranského kraje. Při tónech oblíbené dechové hudby Šardičanka nechyběla ani očekávaná Moravská beseda, kterou si zatancovala chasa ze Želetic, Násedlovic a Šardic.

V krojích se zde dále objevili přespolní z Kyjova, Lovčic, Strážovic, Těmic, Stavěšic a Nedašova. O vstup s harmonikářem z Veselí nad Moravou Jaroslavem Smutným se postarala pěvecká legenda tohoto regionu, rodák Želetic, Vašek Horák z Kyjova. Také zazpíval místní mužský sbor a smíšený sbor z Veľkých Ripňan.

„Poslední krojované plesy zde byly v letech 1995 a 1996. Obnovený krojový ples se celkem vydařil. Už pohled na sál po zahájení, kdy se nedalo téměř sednout, svědčil o zájmu obyvatel naší dědiny a přespolních. Počet návštěvníků je hlavním ukazatelem úspěchu. Krojovaná chasa měla dobrý nápad uspořádat ples. Šardičanka se také předvedla a pro velký úspěch hrála o hodinu navíc,“ pochvaloval si jeden z mladých organizátorů a folklorní nadšenec Pavel Zelinka. „Zájem plesajících nás mile překvapil. Bylo vidět, že i naši slovenští přátelé se při plesu příjemně bavili. To nás utvrdilo v jeho dalším pokračování, ale až v roce 2019. Malé nedostatky v něm už také vychytáme,“ doplnil za hlavního pořadatele starosta Želetic Pavel Planeta.

Příjemnou skutečností pro organizátory bylo, že vedle zájmu plesajících byl i stejný počin v tombole, kdy nabízených osmset  obálek zmizelo v rukách zájemců během několika málo minut.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...