Uplynulo 425 let od narození učitele národa. Výstavu pro něj udělalo strážnické muzeum

Main_3_podval_komensk_
Expozice Městského muzea ve Strážnici. | FOTO: Soukromý archiv

STRÁŽNICE – Letos si připomínáme 425 výročí narození jednoho z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů, zakladatele  moderní pedagogiky Jana Amose Komenského. Výstava má název Jak chtěl změnit svět.
 
„Město Strážnice se může pyšnit tím, že patří k místům, kde část svého života slavný učitel národů pobýval. Z tohoto důvodu uspořádal místní Muzejní a vlastivědný spolek ve strážnickém Městském muzeu výstavu, která tuto osobnost blíže připomíná,“ uvedl správce památkových objektů Ivo Vratislavský z Mětského  muzea ve Strážnici.

Výstavu zapůjčilo Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě. Doplněna je o exponáty ze strážnického muzea a od soukromých sběratelů. „Součástí výstavy jsou medaile, mince i známky s vyobrazením Komenského, nechybí zde obrazy, perokresby, linoryty a výstava je doplněna ukázkami archeologických nálezů ze Strážnice z počátku 17. století,“ vyjmenoval správce.

Strážnické muzeum od května zavádí novinku, a to narozeninový vstup zdarma. „V den narozenin má oslavenec v doprovodu jedné platící osoby vstup do Městského muzea Strážnice zdarma. Akce potrvá po celý rok a byla připravena v souvislosti s 20 výročím od otevřené galerie v přízemí muzea,“ vysvětlil Vratislavský. Akce platí od května tohoto roku do května příštího pro dítě i dospělého. Vztahuje se na vstup do Městského muzea, tedy na výstavy v přízemí, stálé expozice v prvním patře i historické sklepení. V muzeu musíte předložit doklad s fotografií, u dětí průkaz pojištěnce.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...