Vracovské hody: za oba dny přes osm set krojovaných!

Main_vracov_-_hody1
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

VRACOV – Ani při nejlepší vůli by nejspíš nedokázal nikdo přesně spočítat, kolik se o víkendu vypilo ve Vracově vína, burčáku, slivovice, snědlo koláčku a zazpívalo písniček.

Jedno se dá ale říct s železnou jistotou: Vracovské hody s věncem a káčerem byly veselé, zalité podzimními slunečními paprsky a co je vůbec to nejdůležitější, za sobotu a neděli se do krojů obleklo víc než osm set hodařů!

Vracovští jsou na své hody náležité hrdí. Také tentokrát se ukázalo, že právem. Co do počtu krojovaných totiž patří k největším široko daleko. „Přesně na hlavu se to dá spočítat jen těžko, ale jisté je, že do sobotního průvodu přišlo přes čtyři sta osmdesát krojovaných. V neděli bývá účast tradičně o něco slabší, tentokrát nás bylo něco kolem tři sta šedesáti,“ konstatoval jeden z tradičních hodařů Miroslav Glac. Do průvodu, který tak pokaždé představuje několika set metrů dlouhý štrúdl, se přitom tentokrát zapojili i sedmiletý Václav a devítiletá Magdalena Pěknicovi z Prahy. „Na hody jsme přijeli ke známým. Ti nám nabídli, že by naše děti mohly jít v kroji, tak jsme toho hned využili. Byl to pro ně obrovský zážitek, stejně jako pro nás rodiče,“ podělila se o své dojmy jejich maminka Mirka. Tradičním „středobodem“ vracovských hodů jsou stárci. Role mladých, tedy svobodných stárků, se pro tentokrát zhostili Iva Čmelíková a Marek Mikulčík. Druhý hodový den pak stárkovali ženatí Tomáš a Zuzana Petrželovi. „Trému jsme měli, ale hned, jak přišlo na věc, tak z nás všechno spadlo! Taky musíme přiznat, že nám k tomu pomohlo víno, štamprle slivovice a podpora všech hodařů. Nedovedeme říct, ve kterém okamžiku jsme si hody nevíce užili, jedno je ale jisté, od příprav přes stavění hodových bran až po samotné hody vše předčilo naše očekávání,“ neskrývali spokojenost a nadšení z vydařeného hodového veselí svobodní stárci.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...