Barvy si vyrobili sami. Z hlíny

Main_image.aspx__2_
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Kyjov - Obrazy z barev vyrobených výhradně na bázi hlíny tvoří výstavu, která je v současné době k vidění v Radniční galerii v Kyjově. Vznikly během výtvarného sympozia Ždánický plenér a vytvořily je děti ze čtyř škol – ze Ždánic, Lovčic, Břeclavi a slovenských Sekulí. Vedla je přitom česko-rakouská výtvarnice Irena Ráček. Ta tyto barvy nejen používá, ale sama si je taky vyrábí. 
„Sama sbírám hlíny po celé Evropě a nejraději v kulturních oblastech, kde žijí už dlouho lidé. Při ždánickém plenéru jsme s dětmi vyrazili na pole za vesnici a tam sbírali hlíny i přírodní materiály,“ řekla Irena Ráček. 
Barvy hlíny, barvy země nebo jíly, to jsou tradiční materiály, se kterými pracovali pravěcí malíři. Jsou čistě přírodní a tedy i ekologické. Ireně Ráček nejde jen o rozvoj imaginace u dětí, ale především se snaží upozornit na potřebu ochrany půdy. Této vlastní výtvarné technice se věnuje už tři desetiletí a od roku 2006 spolupracuje na různých projektech i na Moravě. 
„S projektem, kdy s těmito barvami učím malovat děti, jsem začala v dolním Rakousku. První přes hraniční spolupráci jsem zahájila s Masarykovým muzeem v Hodoníně a od té doby jsem byla třeba na Slovensku, v Maďarsku a v rámci Poddunajské strategie se to učili i lidé z Bulharska, Rumunska nebo Srbska,“ popsala Irena Ráček své aktivity. 
Na sympoziu Ždánický plenér byla poprvé. V příštím roce se ho patrně zúčastní znovu a s barvami z hlíny seznámí další děti. Výstava v Radniční galerii v Kyjově bude otevřená do 20. září.
-ra-

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...