V horňáckém Kuželově muzicírovali poprvé harmonikáři a heligonkáři

Main_6_h_8
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Kuželov - Už na třech místech v centru Horňácka se uskutečnila přehlídka harmonikářů a heligonkářů. V přírodním areálu na Strážné Hůrce ve Velké nad Veličkou, v zahradě na Fňukalovém a v kulturním domě. První zářijovou sobotu přišla další změna v organizování. 
„Z Velké nad Veličkou jsme se s tímto pořadem přestěhovali do mnohem atraktivnějších míst, do prostředí zahrady v kuželovské restauraci a penzionu U mlýna. Přivítali jsme desítku propagátorů tohoto nástroje ze Slovácka a myjavských Kopanic. Naším cílem nebylo tentokrát zorganizovat masovou účast účinkujících, proto jsme také nikoho osobně nezvali, předem se harmonikáři nepřihlašovali, jak se u podobných setkání většinou dělá. Chtěli jsme tímto dát kvalitním hráčům především větší prostor k muzicírování a to se nakonec podařilo. Diváků přišlo nečekaně hodně, bavili se, a byla jen škoda, že kvůli strachu z deště jsme museli produkci uskutečnit ve velkém stanu. Přesto bylo vidět, že k domovům odcházeli nadmíru spokojeni,“ okomentoval akci  hlavní organizátor  Tonda Vrba.
„Harmonika je krásný nástroj, který dává hráči možnost otevřít svůj charakter. Co hráč, to osobnost s výběrem repertoáru, zpěváckým projevem a chutí potěšit posluchače a tím i sebe,“ prohlásil vyhlášený slovácký harmonikář vlastnící několik těchto nástrojů, Jan Meisl z Vracova. „Profesor“ a známý pěstitel paprik se v letošním roce dožil rovné sedmdesátky a tak horňáčtí pořadatelé organizovali setkání právě k jeho životnímu jubileu.
Každý přítomný harmonikář v Kuželově přispěl svým dílem k pestrému pořadu z různých oblastí naší republiky. Příjemné pro všechny muzikanty bylo také zapojení publika zpívajícího s harmonikáři. Muziku doplnili v průběhu tříhodinového pořadu vtipní moderátoři, Veličani Martin Kuchyňka a Tonda Vrba. Do řeči se v ukázkovém improvizování zapojovali se svými zážitky ze života i hudebníci.                             (red)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...