Osmdesát let od úmrtí prvního československého prezidenta si připomněli lidé v Hodoníně

Main_y_8a_masaryk_1
Čestnou stráž u sochy drželi členové klubu vojenské historie. | FOTO: Redakce

Osmdesát let uplynulo 14. září od úmrtí Tomáše Garriqua Masaryka. Osobnost zakladatele Československa připomněl celodenní program v hodonínském muzeu, které nese jeho jméno, ale také tradiční pietní akt.

Věnce k Masarykovu památníku položili zástupci řady organizací, mezi nimi i členové vedení Města Hodonína. 

Masarykovo muzeum uspořádalo při příležitosti tohoto výročí den otevřených dveří a program pro děti ze základních škol. Zúčastnilo se ho přes dvě stě žáků, kteří měli příležitost dozvědět se podrobnosti o jeho životě i díle.

Děti si v Masarykově muzeu také vyzkoušely vojenské dovednosti. Připomněly si tak, že samostatný stát vznikl i díky působení československých legií.

Tomáš Garrique Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel 14. září 1937, tedy ve věku 87 let v Lánech. Měl zásadní vliv na vznik Československa, jehož prezidentem byl od roku 1918 do roku 1935. Jeho politické působení a názory uznával doslova celý svět, mimo jiné byl sedmnáctkrát navržen na Nobelovu cenu míru. O jeho odkaz pečuje v Hodoníně Masarykovo muzeum, kde můžete tatíčka Masaryka sledovat při čtení denního tisku.

Muzeum taky připomíná, že Masaryk se nestal hned univerzitním profesorem, poslancem a prezidentem. Nejdřív se vyučil kovářem.

I když to tak zatím nevypadá, jednou z ozdob dvoru Hodonského zámečku, kde sídlí Masarykovo muzeum bude tato Růže Nette Ingeborg. Její sázení bylo součástí programu připomenutí Masarykova výročí. Vypěstoval ji uznávaný šlechtitel Josef Havel a získala několik medailí na mezinárodních výstavách. Muzeu ji věnovala Společnost pro pozitivní přístup k životu. Ta si mimo jiné klade za cíl propagovat Masarykův odkaz a také sázet růže, aby jich ve veřejném prostoru přibývalo.

Závěr dne věnovaného Masarykovi obstaralo vystoupení kvarteta složené ze členů Hodonínského symfonického orchestru. Soubor vznikl opravdu nedávno a dosud nemá ani jméno.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...