Galerie vystavuje výtvarníky z Horácka a Zuzanu Mináčovou

Main__1c-min__ov__gvu_2_39
foto GVU 2: Zuzana Mináčová fotila filmové hvězdy už v 60. letech 20. století... | FOTO: Redakce

HODONÍN - Třináct členů Klubu výtvarných umělců Horácka se představuje v hodonínské Galerii výtvarného umění. Jejich kolektivní výstava dostala název Zastavení. Podle její kurátorky Stanislavy Macháčkové jsou to zastavení u různých témat. Každý ze členů spolku pracuje totiž zcela samostatně a každý vystavil svůj vlastní malý cyklus.
„Náš klub vznikl po revoluci, kdy najednou byla možnost sejít se a vystavovat, co kdo chce. Nebyli jsme vázáni žádnými příkazy, takže je to spontánní a od té doby rádi společně vystavujeme,“ řekla ke vzniku spolku Stanislava Macháčková. Kromě každoroční výroční výstavy to podle ní platí i pro menší výtvarné přehlídky.
Kromě třinácti žijících autorů se klub stará i o sedm výtvarníků, kteří již jeho řady opustili. Své centrum má ve Ždáru nad Sázavou, ale tvoří ho malíři i z jiných měst z Vysočiny. Na první pohled zaujme nejen pestrost výrazů a technik, ale i bohaté zastoupení trojrozměrných objektů. Kromě malířů tvoří totiž spolek sochaři a skláři. 
Řekla bych, že společná je nám myšlenka propojení do historie a do tradic našeho regionu,“ uvažuje Macháčková.
Klub výtvarných umělců Horácka se do Hodonína dostal recipročně, když před tím ve Žďáru nad Sázavou vytavovali členu Sdružení výtvarných umělců moravských, o jejichž propagaci se stará právě Galerie výtvarného umění Hodonín. 
Menší část expozice je vyhrazená fotografce hvězd Zuzaně Mináčová. Ta je totiž už desítky let dvorní fotografkou Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V Hodoníně ale vystavuje starší práce a to až ze šedesátých let. I na některých z nich jsou rovněž vidět slovenské filmové hvězdy, kromě využití jejich přirozeného kouzla Mináčová čaruje i s technikou. 
Její snímky přitom vznikly dávno před počítačovými programy na úpravu fotografií.
Zuzana Mináčová vystavoval v Hodoníně už v 80. letech 20. století. Galerie má tedy některé její snímky ve svém depozitáři. Tato neúnavná fotografka není zajímavá jen svým dílem, ale i životním příběhem. S ním se mohou návštěvníci seznámit díky promítanému dokumentu. Obě výstavy potrvají do začátku listopadu.
-ra-

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...