Napsali jste nám

Main_krojovan__ples_rat__kovice
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

V letošním roce jsme si v Ratíškovicích připomenuli v prostorách Společenského domu jubilejní 70. ročník Krojového plesu.

Já osobně sem byla na krojovaném plesu poprvé jak sem vyšla školu, takže asi ve čtrnácti letech. Byla jsem na něm ještě s rodiči. Matka byla dost folklorně činná a stála také u zrodu krojového plesu. Tehdy se konal ještě na starém kulturáku u Šťastných. Pamatuji si také plesy, kdy se na parketě nedalo pohnout. Svobodných děvčat bylo plné předsálí a tetiček na „sůdnéj stolici“ až na padesát!  Z jejich vykládání vím, že když oni bývaly svobodné, tak tanečníci  vrtěli sóla zvláště svobodní a zvláště ženatí, protože sál nestačil. V paměti mám ale také zafixované plesy, kdy nás na nich bylo sotva do stovky. Bylo to sice smutnější, ale zase se nežduchalo na parketě.

Že na tomto plesání musí být všichni v kroji? To patří k naší lidové tradici a snad je to taky rarita v republice. Když v kroji, tak všichni. Nech je to šatnářka, výčepní nebo cizinci a to už tu byli černoši, Číňani, Mexičani a nakonec se o tom přesvědčil na vlastní kůži i Tonda Vrba.

Osobně si myslím, že civilové by se povolit neměli povolit ani do budoucnosti. Tradice jsou od toho, aby se dodržovaly a uchovávaly pro další generace. Určitě to bude stát i za to, když se nás bude při našem krojovém plesu veselit jenom pár desítek v krojích.

Jana Tomčalová, folkloristka, organizátorka folklorních akcí z Ratíškovic


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY
  1. 1 Normální debil vyprodal sál


15:32 | 16. Duben 2019
život v regionu

Normální debil vyprodal sál

List_divadlo_norm_ln__debil__1_

Kyjov – Představení se slibným názvem nezklamalo a diváci, kteří zaplnili divadelní sál do posledního místečka, se nasmáli… jako už dlouho ne. Normální debil: Deník p...