Výstava představí jazyk esperanto

Main_esperanto-151906_1280
Ilustrační foto | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Hodonín – Po celé České republice putovala výstava s názvem Je esperanto mrtvý jazyk? a nyní ji zájemci mohou spatřit i v prostorách hodonínských lázní. Po jednatřiceti městech a šestatřiceti výstavách se tato expozice přiblížila ke svému finále, které bude právě v Hodoníně. „Projekt vznikl před osmi lety a od roku 2011 se výstava stala putovní. Hostitelem projektu byla například i Moravská zemská knihovna či Masarykova univerzita. Dále pak byla k vidění v mnoha galeriích či kulturních domech. Hodonín je po Brně druhým městem Jihomoravského kraje, kde bude výstava k vidění,“ říká autorka výstavy a koordinátorka projektu  Pavla Dvořáková.

Esperanto je jazyk, který je určený pro podporu rovnocenné mezinárodní komunikace. Je výrazově bohatý a pochází především ze západoevropských jazyků. Vznikl jako prostředek pro rovnoprávnou komunikaci a porozumění mezi lidmi, kteří nemají společný jazyk.

Projekt představí esperanto na jednadvaceti panelech. „Tento jazyk je vhodný zejména pro zájemce o nekonzumní formy cestování, hlubší bezprostřední poznávání cizích zemí či navazování přátelství ve světě. Stoupenci esperanta žijí ve více než sto dvaceti zemích světa,“ doplnila Dvořáková.

Výstava podle její autorky poukazuje na to, že cílem esperanta není konkurovat jiným jazykům, ale usnadnit komunikaci, pokud je to potřeba. „Na výstavě proniknete nejen do základů tohoto jazyka, ale uvidíte i ukázky z bohaté existující literatury, aplikace na internetu a nahlédnete do činnosti mnoha zájmových sdružení,“ láká na akci Dvořáková.

Výstava bude k vidění v oranžerii Lázeňského domu do čtvrtého března. (iva)


DISKUZE

comments powered by Disqus