Začíná 25. ročník festivalu Dny evropského filmu

Main_plak_t_dny_evropsk_ho_filmu_kopie
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Praha 5. dubna (ČTK) - Festival Dny evropského filmu dnes v Praze zahájí debut mladého polského režiséra Piotra Domalewského Tichá noc. Pětadvacátý ročník přehlídky nabídne celkem 49 filmů z různých koutů Evropy. Hlavní témata jsou letos hudba a literatura. V Praze festival potrvá do 12. dubna v kinech Lucerna, Světozor a Kino Pilotů, v Brně od 6. do 8. dubna v kině Scala.

Úvodní Tichá noc posbírala většinu cen Polský orel, národních cen pro nejlepší filmy. Pojednává o nevydařené štědrovečerní noci a komplikovaných rodinných vazbách. Do Lucerny snímek dnes přijede uvést jeho režisér Piotr Domalewski.

Program festivalu je rozdělen do několika sekcí. Například v sekci Best of bude uveden výběr toho nejzajímavějšího, co vzešlo v horizontu posledních dvou let z kinematografie jednotlivých evropských zemí. Sekce Paint in Black přinese několik titulů z temných koutů Evropy, z nichž některé budou děsit a napínat, jiné provokovat ironií a krutým humorem. Nebude chybět ani pravidelná sekce uvádějící filmy s hudební tematikou.

Z českých filmů festival uvede Švankmajerův Hmyz nebo oceňovanou Špínu režisérky Terezy Nvotové. Kompletní program včetně rozdělení do jednotlivých sekcí a doprovodných akcí je dostupný na webu festivalu.

V druhé polovině dubna se uskuteční ozvěny festivalu v Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Boskovicích, Červeném Kostelci a Hodoníně.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...