Na Slovácko vtrhlo fašankové veselí

Main_vracov_-_pochov_v_n__basy
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HORŇÁCKO – Jediným místem na Horňácku, kde se podle historických zápisů chodilo ve fašankovém průvodu s maskami, byla nejvýše položená obec regionu Nová Lhota. Po několikaletém  „půstu“ se zde v sobotu odpoledne v ulicích opět  objevily různé maškary, a to díky iniciativě „horňáckého buditele“ Břetislava Rychlíka.

Rozveselený průvod vyprovázela neúnavná hudecká muzika primáše Petra Mičky. „Tradiční masky, které zde kdysi dávno obcházely o fašanku po staveních, si připravily členky z ženského klubu. Společnými silami jsme se bez velkého váhání rozhodli, že tento zvyk obnovíme,“ prohodil stroze za organizačního poklusu, od časného rána vystrojen do „lhoteckého kroja,“ starosta Nové Lhoty Antonín Okénka.

Ještě předtím se sešli v dopoledních hodinách v kulturním domě gurmáni holdující nezdravému, ale chutnému zabijačkovému jídlu u čuníka, aby „okoštovali“ výrobky z maďarské kuchyně. Ukázky zpracování masa  a výroby klobás podle tradičních receptur předváděli členové spolku  Csabai Kolbászklub Egyesület z Békéscsaby, z proslaveného „klobáskového městečka“ u rumunských hranic, kde se koná každoročně v říjnu velký klobásový festival. V loňském roce se tam setkání účastnili i zástupci z Horňácka úspěšně reprezentovaní řezníkem Tomášem Lajzou a jeho pomocníky z Javorníka.

„Naše přátelské klubové vztahy fungují už v sedmi zemích. Členství  s Českou republikou, konkrétně s Mikroregionem Horňácko a Novou Lhotou považujeme za formální. Musím ještě poznamenat, že si odtud domů odvážíme ze setkání radost a dobré pocity,“ prohlásil předseda klubu  Zoltán Uhrin. Jelikož v letošním termínu Koštu o krála slováckéj klobásky 7. května ve Velké nad Veličkou budou hosté „klobáskovat“ ve Slovinsku, přislíbil Uhrin, že přes obchodního atašé v Budapešti Veličana Ladislava Lukácse pošle do soutěže hned několik vzorků. „Příští rok u vás postavíme v místě konání velký stan a vedle maďarských příznivců řeznického řemesla pozveme předvádět výrobu klubové kolegy i z okolních států,“ dodal s nadšenou řečí senior Zoltán Uhrin.

HODONÍN - Fašaňkové hody spojené s pravou slováckou zabíjačkou přilákaly stovky lidí taky na terasu hodonínského domu kultury. Kromě voňavých zabíjačkových specialit, koblihů a božích milostí nechyběly ani masky. Stejně jako nevěsta Renata Svozílková s fašaňkovým ženichem Rastínem Janovíčkem coby moderátoři rádia Dyje, které bylo jedním z hlavních organizátorů hodonínského fašaňku. Průvod masek se v pravé poledne za doprovodu muziky vydal do ulic města a nezapoměl se zastavit ani na radnici.

VRACOV - Fašaňkovou obchůzku ve Vracově zakončili členové průvodu tradičním rituálem – pochováváním basy. Při „smutečním“ obřadu ani tentokrát nechyběly profesionální plačky, které svým nářkem přecházejícím až do tónů smíchu prokládaly vytříbený a ani trošku vážný projev svérázného faráře, jehož roli na sebe, jak už bývá dobrým zvykem, vzal Pavel Petržela ze souboru Marýnka.

VESELÍ NAD MORAVOU – Historickou premiéru zažilo v sobotu náměstí sv. Bartoloměje ve Veselí nad Moravou. Vůbec poprvé v historii totiž končil fašankový průvod na jeho zrenovované ploše. Zvláštností fašanku byl fakt, že jej tvořily pouze děti z mateřské školy a jejich učitelky. Volný vstup do muzea na expozici kraslic a postaviček z kukuřičného šústí, obecní zabíječka a kulturní program na montované tribuně – to byla hlavní lákadla fašanku ve Veselí nad Moravou. Hlavním bodem programu byl fašankový průvod, o který se ve městě starají děti z MŠ Tyršova. Fašank nemá ve Veselí dlouhou tradici a v minulosti končil na nádvoří veselského zámku. Nově zvolený cíl, Bartolomějské náměstí, je historicky cenným jádrem města, které letos oslaví 750 let od své první písemné zmínky.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY