Úctyhodně dlouhý „korbáč“ měli tentokrát v Tvarožné Lhotě

Main_korb___tvaro_n__2
rekordně dlouhý z Tvarožné Lhoty, který majitelům svojí délkou nadělal nemál... | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Louka, Tvarožná Lhota-Jedním z nejdéle upleteným korbáčem na Slovácku v loňském roce se mohla o velikonocích pochlubit skupinka mládenců z Louky na Horňácku. Letos je výrazně s metry přetrumfla partie šohajů z Tvarožné Lhoty na Strážnicku.

„Minulý rok měl náš korbáč délku čtyřiadvacet metrů a pletli jsme kolem pěti hodin. V letošním roce nebyli k jeho výrobě lidi, nebyl čas a tak jsme zvolili minimalistickou formu korbáče, když jsme předtím měli velké,“ vysvětloval Vít Štědronský z Louky s přiloženou fotečkou „minikorbáče“.

Za to na druhé straně úpatí Bílých Karpat v Tvarožné Lhotě se „šlahalo“ přímo s obrovským dílem upleteným s vrbového proutí.

Loni se lhotská chasa "vytáhla" s osmnácti metrovým dlouhým korbáčem. Letos se mladíci z hodové chasy pokusili o překonání této délky a podařilo se.

„Kvůli nedostatku proutí v okolních proutnících bylo nutné potřebné množství vrby objednat moderně přes internetový obchod, bylo ho 20 kg. Pomlázku pletli tři odpoledne a nakonec délka překonala největší očekávání a dosáhla 37,6 metrů délky,“ sdělila Novému Slovácku Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty.

Rekordní korbáč po obci nosilo čtrnáct kluků, z některých domů se musel vytahovat oknem a do sousedních obcí se převážel na vozíku. Pro příští rok plánují vyrobit v Tvarožné Lhotě další překonání „obecního“ rekordu. Zda se pokusí ze Strážnicka o  zapsání do České knihy rekordů je ale zatím ve hvězdách.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...