Překvapivá a příjemná pěvecká přestávka na Zpěváčkovi Slovácka. Děti si začaly samy před mikrofonem popěvovat

Main_zp_v__ek_5
FOTO: Tonda Vrba

Dolní Bojanovice-Oblastní kolo dětské pěvecké soutěže lidových písní Zpěváček Slovácka má za sebou čtvrtý a podle ohlasu úspěšný ročník. Před dvěma cimbálovými muziky-CM Babica a CM Matěje Kůrečky za vynikajícího ozvučení místního odborníka Františka Šimka se představilo na pódiu bojanovského Obecního domu sedmatřicet nejlepších dětí ve vypsané kategorii 10 -15 let, vybraných z regionálních soutěží z Kopanic, Uherskohradišťska, Uherskobrodska, Zlínska, Horňácka, Veselska, Strážnicka, Kyjovska, Hanáckého Slovácka, Podluží a Mikulovska. Desetičlenná porota v čele se známou zpěvačkou a folkloristkou z Bratislavy Petrou Karolusovou vybralo třináct postupujících do zemského kola 20. května  v Rožnově pod Radhoštěm. Organizačně celé soutěžní klání zajišťovala Obec Dolní Bojanovice a Agentura AV.
„Celá súťaž bola zvládnutá na profesionálnej úrovni a odnášam si z nej veľmi príjemný zážitok. Veľký dojem na mňa spravila pripravenosť detí. Aj keď občas možno bolo cítiť miernu trému, ich výkony boli nad moje očakávania. Krásne zvládli náročnú interpretáciu moravskej ľudovej piesne, či už s hudobným doprovodom, alebo bez neho. Bolo skutočne náročné vyberať najlepších z pomedzi toľkých šikovných spevákov,“ okomentovala průběh Zpěváčka Slovácka slovenská porotkyně Petra Karolusová. 
Spokojenost panovala i mezi diváky, kteří také ocenili rovněž bouřlivým potleskem nečekané, spontánní vystoupení zpěváčků v přestávce před vyhlášením výsledků, když chodili ve dvojicích a skupinkách zpívat před mikrofon. Poté se k nim přidala s překvapivým popěvkem i nejstarší divačka v sále, místní krojovaná stařenka, sedmadevadesátiletá Růženka Komosná. 
 „Jsem vždycky neskutečně dojatá z té nádhery, kterou si na těchto akcích my diváci užijeme. Překrásné kroje, překrásné písničky, krásné, milé a veselé děti, které umí mnohem víc než kdekterý jejich vrstevník. Mají krásného koníčka a udržují naše tradice s láskou. Nesmírně si cením muzikantů, kteří věnují tolik času a energie přípravě a potom samotnému doprovázení dětí. To už dnes taky není samozřejmostí. Moderátoři Helenka Klubusová a František Schulz byli přirození, laskaví, milí prostě výborní. Porota, která měla nelehký úkol vybrat z tolika výborných zpěváčků to rovněž nakonec zvládla profesionálně,“ hodnotila pochvalně pocity diváka  Jitka Šohajová z Napajedel, která často zajíždí na různé dětské pěvecké soutěže či přehlídky. 
Kvůli limitovanému věku se s touto soutěží rozloučila i patnáctiletá Lucie Gajdová z Kyjova, která skončila na třetím místě.
„Jsem moc ráda, že jsem se tímto umístěním tak pěkně rozloučila se zpěváčkem. Se zpěvem ale budu pokračovat dál. Zpívám si doma u cimbálu na který hraju a s cimbálovkami. Budu moc fandit v této soutěži v úspěchu také mojí desetileté sestřičce,“ sdělila Novému Slovácku Lucka, dcerka známé muzikantské a zpěvácké rodiny.
„Bylo to pro nás ctí podílet se na uspořádání Zpěváčka Slovácka, kde nám také zapůjčením prostorů vypomohla mimo jiné také naše zuška. Vedle kvalitní pěveckých výkonů mě dojalo i spontánní zpívání dětí o přestávce a vystoupení tetičky Komosné. Radost mám pochopitelně i ze získaného prvenství naší zpěvulenky Pavlínky Tomčalové,“ řekla Eva Rajchmanová, starostka Dolních Bojanovic. Vedle ní byl určitou „tažnou silou“ v organizování i kulturní pracovník obce, Michael Purmenský.
17.června se v centru Horňácka Velké nad Veličkou uskuteční Zpěváček Slovácka pro děti ve věkové kategorii do 10 let, kde bude opět soutěžit sedmatřicet vybraných zpěváčků z různých regionů, ale nebude už postupující.

Výsledky 4. Zpěváčka Slovácka a  postupující zpěváčci do Moravsko-slezského kola

1. Pavlína Tomčalová z Dolních Bojanovic (Podluží)
2. Jan Pavlík z Hrubé Vrbky (Horňácko)
3. Lucie Gajdová z Kyjova (Kyjovsko)
4. Lucie Ravasová ze Žarošic (Hanácké Slovácko)
5. Radek Mitrič z Charvatské Nové Vsi (Podluží)
6. Lea Stávková z Hodonína (Kyjovsko)
7. Adéla Pavelčíková z Napajedel (Zlínsko)
8. Magdaléna Žmolíková z Nedakonic (Uherskohradišťsko)
9. Lucie Vaculková z Míkovic (Uherskohradišťsko)
10.Šarlota Zálešáková z Uherského Hradiště (Horňácko)
11.Matyáš Peřestý z Bojkovic (Uherskobrodsko)
12.Václav Varmuža ze Svatobořic-Mistřína (Kyjovsko)
13.Dorota Brůčková z Velkých Bílovic (Hanácké Slovácko)
Náhradníci:
14.Eliška Horehleďová ze Ždánic (Hanácké Slovácko)
15.Vojtěch Janošek z Vrbice (Hanácké Slovácko)

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...