Unikátní akce otevře téměř padesát lidových expozic na Slovácku

Main_formatfactoryd_m_tvarlhota
Foto: Vít Hrdoušek. Dům ve Tvarožné Lhotě | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Region – Jen jednou za rok otevřou společně malá muzea a památkově chráněné domky na Slovácku. Je to vždy první víkend v červnu a letos vůbec poprvé se do této tradiční akce zapojuje okres Hodonín. Ve dnech 2. a 3.června to bude na území okresu celkem 17 objektů a na celém Slovácku dokonce 47. Domky jen o tomto víkendu otevřou od 9 do 17 hodin, aniž by byla třeba předchozí rezervace.

„Od těch nejpovolanějších průvodců, kteří velmi často stáli u zrodu svého objektu jako památky či expozice, se dozvíte zajímavosti ze života obyčejných obyvatel obcí, o řemeslech, hospodářství, odívání, historii dávné i nedávné velmi poutavým a nevšedním způsobem,“ lákají hlavní pořadatelky ze spolku Region Slovácko z Uherského Hradiště.

Památkové domky, objekty lidového stavitelství a regionální muzea jsou symboly života v obcích, doklady běžného vesnického života, hospodářství s každodenními povinnostmi - muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl - středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence. Tuto atmosféru lze díky akci nasát v přirozeném prostředí.

Rozšíření akce do okresu Hodonín zprostředkovala Turistická asociace Slovácko, které na nabídku kývlo 16 provozovatelů zajímavých památek či expozic. Jsou mezi nimi všeobecně známé, jako je například Bukovanský mlýn, až po takové, které otvírají skutečně jen velmi výjimečně, jako třeba chráněná kamenná komora v Hrubé Vrbce nebo Loyderův sklep v Šardicích.

Více informací k dispozici v následujících dnech na www.facebook.com/Pamatkovedomky/, kde pořadatelé postupně zveřejní všechny účastníky.

Účastníci v okrese Hodonín: Bukovanský mlýn, Muzeum TGM Čejkovice, Slovácká chalupa Dolní Bojanovice, Kamenná komora v Hrubé Vrbce, Art mlýn Bohuslavice u Kyjova, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, Muzeum a galerie Násedlovice, Větrný mlýn Starý Poddvorov, Obecní muzeum Stavěšice, Loyderův sklep Šardice, Rezidence Šardice, Rolnický dům v Tvarožné Lhotě, Obecní muzeum ve Věteřově, Military muzeum Vlkoš, Muzeum Vracov, Muzeum Podchřibí ve Vřesovicích a Obecní muzeum Želetice.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...