Unikátní akce otevře téměř padesát lidových expozic na Slovácku

Main_formatfactoryd_m_tvarlhota
Foto: Vít Hrdoušek. Dům ve Tvarožné Lhotě | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Region – Jen jednou za rok otevřou společně malá muzea a památkově chráněné domky na Slovácku. Je to vždy první víkend v červnu a letos vůbec poprvé se do této tradiční akce zapojuje okres Hodonín. Ve dnech 2. a 3.června to bude na území okresu celkem 17 objektů a na celém Slovácku dokonce 47. Domky jen o tomto víkendu otevřou od 9 do 17 hodin, aniž by byla třeba předchozí rezervace.

„Od těch nejpovolanějších průvodců, kteří velmi často stáli u zrodu svého objektu jako památky či expozice, se dozvíte zajímavosti ze života obyčejných obyvatel obcí, o řemeslech, hospodářství, odívání, historii dávné i nedávné velmi poutavým a nevšedním způsobem,“ lákají hlavní pořadatelky ze spolku Region Slovácko z Uherského Hradiště.

Památkové domky, objekty lidového stavitelství a regionální muzea jsou symboly života v obcích, doklady běžného vesnického života, hospodářství s každodenními povinnostmi - muškáty v oknech, nastlané bělostné peřiny, vždy čistý stůl - středobod každé domácnosti, kachlová kamna, obrázky a sošky patronů a svatých, modlitební knížky a růžence. Tuto atmosféru lze díky akci nasát v přirozeném prostředí.

Rozšíření akce do okresu Hodonín zprostředkovala Turistická asociace Slovácko, které na nabídku kývlo 16 provozovatelů zajímavých památek či expozic. Jsou mezi nimi všeobecně známé, jako je například Bukovanský mlýn, až po takové, které otvírají skutečně jen velmi výjimečně, jako třeba chráněná kamenná komora v Hrubé Vrbce nebo Loyderův sklep v Šardicích.

Více informací k dispozici v následujících dnech na www.facebook.com/Pamatkovedomky/, kde pořadatelé postupně zveřejní všechny účastníky.

Účastníci v okrese Hodonín: Bukovanský mlýn, Muzeum TGM Čejkovice, Slovácká chalupa Dolní Bojanovice, Kamenná komora v Hrubé Vrbce, Art mlýn Bohuslavice u Kyjova, Chalupa Fanoša Mikuleckého Mikulčice, Muzeum a galerie Násedlovice, Větrný mlýn Starý Poddvorov, Obecní muzeum Stavěšice, Loyderův sklep Šardice, Rezidence Šardice, Rolnický dům v Tvarožné Lhotě, Obecní muzeum ve Věteřově, Military muzeum Vlkoš, Muzeum Vracov, Muzeum Podchřibí ve Vřesovicích a Obecní muzeum Želetice.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


15:26 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Mikulášský běh ve Veselí nad Moravou

List_mikulaskybeh-veseli

Ani sychravé počasí neodradilo účastníky Mikulášského běhu ve Veselí nad Moravou. Ve dvou okruzích – jeden pro děti – 350 m a velký okruh 5000 m běželo přes 60 účastní...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Hodonínská rarita!

List_jap-tresen

HODONÍN - V centru Hodonína, ve dvoře Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na Štefánikově ulici, jsme objevili ve druhé polovině listopadu nezvyklý jev: jsou zde dva s...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Rady do zahrady - Něco pro zdraví

List_rady_do_zahrady

Ořešák královský stimuluje obranné reakce organismu v boji proti virům a bakteriím. Příznivě ovlivňuje funkci kloubů, žil a vaziv. Podporuje funkci slinivky, působí ...