Nejmladší zpěváčci lidové písně si zazpívali o titul Zpěváčka Slovácka

Main_formatfactory9._zp_v__ek
9. Všichni účastnici čekají na pódiu na vyhlášení nejlepších. | FOTO: Tonda Vrba

Velká nad Veličkou-Oblastním kolem za účasti čtyřiatřiceti zpěváčků (tři se z celkového počtu pořadatelům omluvili) ve věku do deseti let vybraných z regionálních kol soutěží z Mikulovska, Podluží, Hanáckého Slovácka, Kyjovska, Strážnicka, Veselska, Horňácka, Kopanic, Uherskohradištska, Uherskobrodska a Zlínska, vyvrcholilo v neděli 17. června v rekonstruovaném velickém kulturním domě klání Zpěváčka Slovácka. O hudební doprovod se ve čtvrtém ročníku této oblíbené soutěžní přehlídky postaraly Cimbálová muzika Matěje Kůrečky z Podluží a Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky. Průvodní slovo zvládla již osvědčeným kvalitním a rychlým komentářem Veličanka Monika Frantová. Organizačně vše zajišťovaly Agentura AV, Obec Velká nad Veličkou, pod který spadá činnost kulturních aktivit s novou vedoucí Soňou Pachlovou.  Výkony zpěváčků sledovala odborná porota folkloristů z různých míst Slovácka v čele  s Annou Maděričovou z Uherského Hradiště. Dále na Horňácko zavítali Jaroslav Švach z Břeclavi, Michal Milták ze Strážnice, Marie Osičková ze Svatobořic-Mistřína, Josef Varmuža z Dambořic a Jiří Miškeřík z Hrubé Vrbky. Velkého úspěchu dosáhla osmiletá Natálka Bruštíková ze Strání, reprezentantka z regionu Kopanic. Po minulém druhém místě ve Vlčnově si vyzpívala titul „Zpěváčka Slovácka 2018.“

„Natálka zpívá od malička s rodinnou cimbálovkou Mladí Bruštíci a svoje první vystoupení měla v pěti letech v Praze na setkání lidových muzik. Vzhledem k tomu, že se u nás doma vždy hrálo a zpívalo, mají to naše děti „v sobě“. Natálka hraje ráda i na klavír, zazpívala si i se známými hudebními tělesy jako je například Ondráš či Broln,“ prohlásil o talentované dcerce její tatínek a známý muzikant z CM Strýci, Radek Bruštík. Na druhém místě skončil Šimon Janků z Uherského Hradiště-Sady (Uherskohradišťsko) a třetí místo obsadil Jaromír Šácha z Brna, který má „kořeny“ z Velké nad Veličkou (Horňácko). Všichni obdrželi tradiční sošku zpěváčka od keramického umělce, Jaroslava Homoly ze Ždánic.

„Všichni porotci jsme se shodli, že úroveň všech účinkujících byla opravdu vysoká. Nadchlo mě, že z dětí byla cítit chuť zpívat a soutěžit. Přesto co mě tak trochu bolelo, byly smutné oči některých z těch, kteří nezvítězily. Pochvaluji samotné organizátory za jejich snahu jít přes všechny možné svízele i do let příštích,“ zhodnotil akci jeden z přítomných porotců, muzikant a zpěvák, Pavel Popelka.

„Od svého založení byl a bude i do budoucna Zpěváček Slovácka soutěžním kláním s vybráním tří nejlepších. Nejsem zastáncem udělování například deseti prvních míst, jako to například dělá pár pořadatelů podobných pěveckých soutěží v regionech. To už není soutěž, ale přehlídka. Dítěti by mělo být i v této činnosti vštěpována soutěživost, být nejlepší,“ míní hlavní organizátor Zpěváčka Slovácka, Antonín Vrba z Velké nad Veličkou.

„Příští ročník se uskuteční opět v jarních měsících na dvou místech, v Ratíškovicích a v Hluku, a ve dvou kategoriích (do 10 let, 10-15 let). Změna se bude týkat v počtu nominovaných zpěváčků od jednotlivých regionů, kde budou mít ve finále všichni stejný počet,“ dodal k určité novince Vrba.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...