Na Antoníčku civilisté převálcovali krojované

Main_formatfactory14._blatnice__foto_stanislav_dufka
foto Stanislav Dufka | FOTO: Redakce

Blatnice pod Sv. Antonínem-Přímo na svátek Antonína 13. června se u kaple Svatého Antonína mělo uskutečnit po poutní mši společné fotografování krojovaných Antonínů a Antonií s celebrujícím olomouckým biskupem Antonínem Baslerem. K takovému setkání mělo dojít historicky na Antonínku poprvé a navíc mělo být spojené s jubileem-350 let vzniku tohoto významného poutního místa.

Přes určitou propagaci nakonec příliš krojovaných nepřišlo. Korunu všemu nasadil i blatnický farář, který sice věděl, že krojovaní mají zájem, ale vyzval k fotografování všechny přítomné Antoníny, tedy i civilisty. Jeho nečekané okomentování samozřejmě překvapilo iniciátory i krojované.

„Jsem docela zklamán. Závěr společného setkání Antonínů a Antonii na Blatnické hoře nebyl v programu, jak bylo v plánu. Po skončení mše mužský sbor měl zazpívat píseň Laskavý domov a pak proběhnout společné focení krojovaných a přítomných oslavenců. Vzhledem ke stálé nejistotě z počasí začalo focení probíhat i když jsme teprve zpívali druhou sloku písně. Nemohlo dojít k organizovaném nástupu krojovaných a vedle nich ostatních oslavenců. Dokonce na poslední chvíli jsem předával dar otci biskupovi. Nejisté počasí bylo částečně příčinou toho, že dost lidí nakonec v kroji nešlo,“ okomentoval nevydařené fotografování jeho iniciátor Antonín Peprna. Smutný byl i další organizátor Antonín Vrba. „Odmítám to nějak komentovat. Akorát mě také mrzí přístup místního faráře k naší iniciativě. Jedno je však jasné, že tento letopočet se už nebude nikdy opakovat a určitě podobná naše iniciativa také ne. Čekal jsem větší účast krojovaných domácích a z okolí, ale hrozící dešťové počasí je pravděpodobně odradilo,“ dodal Vrba.

„Že se nakonec nefotili jen krojovaní, to mě také dost překvapilo. Nechtěla jsem to ale na místě připomínat, aby to nebylo líto těm nekrojovaným a abych se nedělala moc důležitá. A také víte, jsem jen žena, kdežto chlapi si tam stoupli dopředu a nám, i krojovaným, řekli, nech si jdeme dozadu. Je to škoda, že došlo k tomuto nedorozumění,“ doplnila Antonie Dvořáková z Moravského Písku, amatérská fotografka.  Civilisté tedy při „zvěčnění“ jednoznačně „zvítězili“ nad Antoníny a Antoniemi vystrojenými do tradičních svátečních lidových krojů. (red)


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...