Ze Slovácka se stěhuje fašankové veselí přes Moravu na Záhorí

Main__eny_z_hroznov__lhoty
Hroznolhotské ženy v přípravě na mezinárodní, „súsedský“ fašanek, který probě... | FOTO: Tonda Vrba

Žeraviny, Holíč-V oslavách tradičního zimního obyčeje-fašanku se obyvatelé moravského Slovácka spojili s přáteli ze sousedního slovenského regionu Záhoria.
Svátek plný veselí oslavili už dvakrát společně na Slovácku v obci Žeraviny. V loňském roce si dali organizátoři pauzu.
„Letos vyrazí veselá moravská chasa na Slovensko o týden dopředu před stanoveným termínem na mnoha místech v regionech a to v sobotním odpoledni 23. února,“ sděluje Novému Slovácku jedna z hlavních organizátorek, starostka Žeravin, Ľubica Vařechová.
V Holíči se představí na Slovácko-záhoráckém fašiangu vedle domácích folkloristů také hostující Mužský sbor Malina z Kozojídek, Horňácká hudecká muzika Kubíci s primášem Petrem Kubíkem z Velké nad Veličkou, Horňácký sbor Chotár posilněný o zpěváky z Louky. Nebude chybět ani zastoupení žen v podobě Ženského sboru z Hroznové Lhoty, který bude tancovat v netradičním vystrojení. „Nacvičujeme pásmo-šablový tanec v mužských krojích za doprovodu dvojice našich muzikantů. Věřím, že se v rozveseleném prostředí určitě neztratíme a upoutáme pozornost diváků,“ poznamenává organizační vedoucí sboru, Ludmila Macková. „Jsme rádi, že se můžeme této akce zúčastnit a že můžeme navázat příhraniční přátelství. Na oplátku pozveme děvčata z holičského souboru Valša na naše setkání ženských sborů do Hroznové Lhoty,“ dodala Macková.
V závěru odpoledního ukončí oficialita „pohřební rituál“-pochovávání basy, které bude v režii „faráře“ známého záhoráckého lidového vypravěče, Janko Kohúta z Gbelů.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 29. Říjen 2020
Zprávy

Houbaři na Slovácku si přišli na své

List_web-hriby

Doslovné žně si v minulém týdnu užívali sběrači hub a zvláště hřibů praváků, smrkových. V okolí Bzence, Vacenovic, Ratíškovic byly obleženy vstupy do lesů desítkami ...