Výstava trofejí nabídla téměř třináct set exponátů

Main_kyjov_-_trofeje4
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

KYJOV – Tmavě zelená. To byla nejčastější barva oděvu těch, kteří si v sobotu vyrazili do kyjovského městského kulturního střediska. Právě v jeho prostorách se totiž vystavovaly trofeje, které se podařilo v loňské sezóně myslivcům v našem okrese ulovit.

Okresní výstava tentokrát nabídla téměř třináct stovek trofejí, nejvíc přitom bylo srnčích. „Těch jsme měli tisíc padesát tři! Sto padesát tři pak bylo daňčích, sedmatřicet jelenů, dvanáct mufloních, sedmnáct kňourů, dvanáct lebek lišek a čtyři lebky jezevce,“ spočítal Radovan Mančík, předseda okresního mysliveckého spolku. Podle něj se letos na výstavě sešlo podstatně méně medailových srnců, než tomu bylo v předchozích ročnících. „Bylo to nejméně v historii, pouze dvanáct. Dáváme to za vinu loňskému špatnému počasí, které bylo chudé na slunečné dny a naopak bohaté na srážky. O to víc jsme ale letos měli medailových daňků a kňourů,“ vysvětlil Mančík s tím, že u trofejí se hodnotí celá řada kritérií a ty, které pak dostanou nejvíce bodů, získají právě medaili. „Posuzuje se například hmotnost trofeje, délka a obvod trofeje, dále se hodnotí barva a taky různé vzhledové body,“ vyjmenoval některá hodnotící kritéria Mančík.

Zatímco v sobotu byla výstava otevřená pro veřejnost, už v pátek si vystavené trofeje mohli prohlédnout školáci. „Dozví se od nás také to, proč a která se zvěř loví nebo jaká zvířata v okolních lesích žijí,“ objasnil šéf okresního mysliveckého spolku. Pořadatelé každoročně navíc vyhlašují pro děti také výtvarnou soutěž. „Soutěž se jmenuje Mé toulky za zvěří a jejím prostřednictvím chceme děti podrobněji seznámit s myslivostí. Letos se nám sešlo čtyři sta šedesát obrázků od školáků z celého okresu. Vítězné výtvory dětí z okresního kola se pak dál účastní kola celostátního,“ doplnil Mančík.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...