Unikátní ekumenická výstava

Main_06_dvojsl_ekumen
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HRUBÁ VRBKA – Do neděle 27. března lze zhlédnout v hrubovrbeckém kulturním domě unikátní výstavu. Je zde nashromážděno několik desítek sakrálních předmětů, které mají historické zastoupení na území obce a to Církve římskokatolické, Českobratrské církve evangelické, Pravoslavné církve a Židovské obce. Od minulé soboty v sále kulturního domu vystavují pořadatelé  z Kulturního výboru při Obci Hrubá Vrbka staré bible, vzácné relikvie ze 14. století, postyly, kalichy (je zde i funkční exponát z roku 1781 věnovaný uherskými kněží), kříže, modlitební knížky, obrazy, obrázky, růžence, sošky, kropenky, výšivky a jiné předměty většinou užívané rodinami z Hrubé Vrbky.

„Shromažďování exponátů k výstavě nám hodně ulehčili spoluobčané, kteří je po výzvě sami ochotně přinášeli na obecní úřad. Někteří dokonce vlastní v domácnosti menší sbírky. Věci židovského původu nám zapůjčilo muzeum ze Bzence a Veselí nad Moravou,“ sdělil jeden z pořadatelů, místostarosta Jiří Miškeřík. 

„Především panu starostovi Stanislavu Práškovi jsme vděčni za organizaci této velmi zajímavé výstavy, která nás všechny obohatila. A je moc dobře, že pan starosta své volební období začíná od toho nejpodstatnějšího, od snahy sblížit občany na platformě víry. Dnes jsme se asi všichni shodli, že hlavním posláním náboženství je umožnit člověku setkání s Bohem, naučit ho milovat Boha a ctít jeho přikázání,“ konstatoval zdejší pravoslavný biskup Jáchym. S příspěvkem vystoupili  i páter Jan Jašek z Velké nad Veličkou zastupující katolíky a za evangelíky místní farář Mojmír Blažek. Starosta obce Stanislav Prášek vzpomněl na vrbecké Židy, jejichž společenství v Hrubé Vrbce za 2. světové války zaniklo a už nebylo obnoveno. 

Akce v zaplněném kulturním důmě při vernisáži se nesla zcela v duchu ekumenického setkání, což bylo taky hlavní myšlenkou snaživých organizátorů z horňácké Hrubé Vrbky. „Je to úžasné. Obdivuji, co v dnešní divoké době dokáží lidé  něco takového zorganizovat,“ pochválila domácí přespolní návštěvnice výstavy, sedmasedmdesátiletá Marie Štefánková z Uherského Ostrohu.

DISKUZE

comments powered by Disqus


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...