Strážnické slavnosti: 2 300 účinkujících a 22 000 návštěvníků

Main_str9
Exotický kostarický soubor ze San José sršel při tanci typickým temperamentem... | FOTO: Tonda Vrba

STRÁŽNICE -Téměř 2 300 účinkujících, domácích i z exotických zemí, jako například ze západní Indie či Kostariky, se představilo na 68. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu „Strážnice 2013“. Z celkového počtu třiatřiceti programů bylo šest věnováno letošnímu cyrilometodějském tématu. Bránami festivalu prošlo podle organizátorů více jak 22 000 návštěvníků.

„Co začaly slavnosti, nevynechala jsem ani jeden ročník. Který program byl letos nejlepší si netroufnu ohodnotit. Jejich úroveň byla tak vysoká, že člověk si nedovede ani představit co by tu ještě mohlo být. Je také vidět, že folklor se v pořadech  modernizuje. Za nás to bylo úplně něco jiného.  Největší radost však mám když vidím ty desítky nejmenších strážnických dětí vystrojených v krojích. Tím už máme zaručeno, že folklor u nás jen tak brzo nezhyne,“ řekla Novému Slovácku Ludmila Volavá, manželka legendárního strážnického primáše Slávka Volavého.

Cena MFF Strážnice byla udělena Rudolfu Dunajovičovi, autoru pořadu Povídám, povídám pohádku, za přesvědčivé ztvárnění tématu a citlivou práci s dětmi. Laureáty se staly: národopisný soubor Pálava - za jevištní ztvárnění prvků obřadní lidové kultury moravských Chorvatů v pořadu Domovina, muzika souboru Gaudeamus VŠE Praha - za kvalitní interpretační výkon v pořadu Veselé chvíle v životě lidu českého, soubor Perníček z Pardubic - za nápadité ztvárnění „Vynášení Morany“ v pořadu Magická zahrada, zpěvačka Jiřina Miklošková z Hrubé Vrbky - za přesvědčivý pěvecký výkon v pořadu Naše světla aneb Všichni svatí, za nás proste a sbor Stojanova gymnázia Velehrad - za vynikající interpretační výkon v pořadu Slnoce ot Boga.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY