Vinařství z Hodonínska jsou úspěšná na Salonu vín 2011

Main_salonvin_sukal
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Ocenění předávala ve Valticích Livia Klausová. Největší zastoupení má letos Zámecké vinařství Bzenec.

VALTICE – Pojedenácté se o víkendu otevřela prestižní expozice Salon vín České republiky. Ve sklepení valtického zámku, jež je sídlem Národního vinařského centra, se ukrývá stovka nejlépe hodnocených vín. Třiatřicet z nich přitom patří vinařstvím z Hodonínska!

 Aby se láhve mohly honosit medailí Salon vín, museli se výrobci prezentovat na nominačních výstavách a podrobit se přísnému posouzení profesionálních degustátorů. Ti pak vybírali z pětistovky kandidátů. Absolutně největší zastoupení mezi stovkou nejlepších v letošním Salonu vín má přitom Zámecké vinařství Bzenec. Mezi jeho jedenácti vzorky je i šampion Národní soutěže vín, Veltlínské zelené 2009, výběr z hroznů. „Je to pro nás určitě největší úspěch a taky výsledek moderní technologie a kvalitních poloh vinohradů na Slovácku, na Pálavě i na Znojemsku. V rámci takzvané integrované produkce je přesně definováno, jaké práce, jaké postřiky a v jakém množství se mohou používat. Kvalitu selektujeme už ve vinici, snažíme se o šetrné zpracování hroznů, a rok 2009 byl velmi vydařený i z hlediska kvasů a fermentací,“ prozradil nám Petr Ptáček, hlavní technolog firmy sídlící na bzeneckém zámku od roku 2007.

 Ceny vinařům předávala na páteční slavnosti ve Španělské konírně valtického zámku první dáma Livia Klausová. „Krásné pro mě bylo už když jsem prošla bránou a sešla dolů po schodech - hned jsem dostala do ruky sklenici jiskřivého veltlínského. V projevech jsem se pak dozvěděla, že u zrodu našeho vinařství byl i Spytihněv, tak si přeji, aby z pití nebyl nikdy hněv, ale jen radost a pohoda,“ řekla s úsměvem manželka prezidenta, který převzal nad letošním Salonem vín záštitu.

Prim v expozici má letos vzhledem k době zrání a systému hodnocení ročník 2009, z odrůd pak Rulandské modré, Ryzlink Rýnský, Sauvignon, Chardonnay, Merlot a následují další. Zastoupeny jsou všechny naše vinařské podoblasti, tedy slovácká, velkopavlovická, mikulovská, znojemská, ale i mělnická a litoměřická. Převažují přitom pozdní sběry a výběry z hroznů. Nechybí ani speciality jako víno slámové, ledové či šumivé. Letošní ročník je ale v mnohém netradiční: „Filosofií je větší důraz na regionální výběr vín podle rozlohy vinic, každá podoblast má definované zastoupení. Další novinkou je posun ke spotřebiteli žádaným suchým a polosuchým vínům. Účast malých vinařství po velké firmy zase ukazuje na rostoucí konkurenceschopnost a kvalitu,“ zhodnotil ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška, a dodal: „Salon vín je výkladní skříní našeho vinařství, degustační program absolvovalo vloni přes jedenáct tisíc lidí a toto číslo roste.“

 Veřejná degustační expozice Salon vín je otevřena celoročně ve sklepení Státního zámku Valtice, a může být například zpestřením návštěvy Lednicko-valtického areálu. Více o provozní době a možnostech na www.salonvin.cz

 Vinařství z Hodonínska zastoupená na Salonu vín 2011

Zámecké vinařství Bzenec (11 vín), Rodinné vinařství Košut Prušánky (4), Vinum Moravicum Bzenec (2), Vinařství Dufek Josef Svatobořice-Mistřín (2), Maňák Štěpán Žádovice (2), LIVI Dubňany (2), SPIELBERG CZ Archlebov (2), Bunža Petr Bzenec (1), Metroflora Milotice (1), Templářské sklepy Čejkovice (1), Škrobák Stanislav Čejkovice (1), Jakub Šamšula Čejkovice (1), Ilčík Otto Čejkovice (1), Horákova farma Čejč (1), Sůkal Milan Nový Poddvorov (1). Celkem 33 vín ze 100.

 Text a foto IVO CENCINGER

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY