Lodě mají plout až k radnici. Už se podepisují petice

Main_pristaviste.centrum
Budoucí přístaviště v centru. PC studie Ředitelství vodních cest ČR | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HODONÍN – Záměr zplavnění městského ramene Moravy v Hodoníně naráží na odpor místních a současně má jejich podporu. Ve městě se už teď formují dvě protichůdné skupiny, přestože k záměru má dojít nejdříve za několik let.

Nejprve začali chodit s peticí odpůrci. Už je jich pod vzniklou peticí podepsaných několik stovek. Ozývají se hlavně lidé bydlící podél vody. Bojí se, že se jim změní život k horšímu.

Na první petici ovšem zareagovali jiní místní s podporou. Sepsali vlastní petici. „Když jsem záměr zplavnění uviděla, poskočilo mi srdíčko. Něco takového může Hodonín pozvednout,“ nešetřila chválou nad plány architektka Regina Kubrická.

O co tedy jde? Vysvětlí to snad následující řádky, které jsou výtažkem z průvodní  technické zprávy.

Urbanistické řešení společně s technickým řešením zpřístupňuje městské rameno řeky Moravy pro rekreační plavbu malých a osobních plavidel. Vzhledem k tomu, že městské rameno má nižší úroveň vodní hladiny, než je hladina v řece nad jezem, je pro vplutí lodí do města nutná nová plavební komora. V rámci řešení je dále navržena druhá plavební komora při jezu Hodonín, která umožní v další etapě překonání spádu jezu Hodonín a plutí dále po proudu Moravy pod Hodonín. Systém komor je nezávislý a může být realizován po etapách.

Vybudování plavební komory Hodonín pro zpřístupnění městského ramene a centrem města po vodě a taktéž s možnost překonání jezu Hodonín dále po řece Moravě lze považovat za velmi hodnotný příspěvek k atraktivitě Baťova kanálu a celé Moravní vodní cesty. Vybudování přístavu malých plavidel pro vícedenní kotvení v blízkosti turisticky atraktivní lokality města Hodonína a dostupnými službami pro rekreanty je žádoucím prvkem na tomto úseku Moravní vodní cesty.
Ekonomické propočty naznačují také velkou pravděpodobnost úspěchu této  investice z hlediska její ekonomické stability, resp. návratnosti, a to i při porovnání se  stavem na turisticky využívaných vodních cestách v Evropě.

Celý projekt je v režii Ředitelství vodních cest.

Celá strana k tématu ve vydání č. 14 týdeníku Nové Slovácko

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...