Do Zoo Hodonín se vrátili žraloci. I se suitou krásných ryb

Main__ralok1
Bohuna Mikulicová | FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

HODONÍN – Celého půl roku byli návštěvníci Zoo Hodonín ochuzeni o setkání se žraloky černoploutvými. Nyní tyto krásné paryby, jež v rámci Unie českých a slovenských zoo chovají už jen v Olomouci, mohou zájemci v nejstarším z pěti pavilonů hodonínské zoo spatřit znovu. Tentokrát však v omlazené podobě a ve zrekonstruované nádrži.

Po náročné výměně filtru a doplnění další příslušné techniky, odborníci na akvária utvořili korálový útes a poté už se mohlo začít s osazováním nádrže rybkami, korály a dalšími mořskými živočichy. Krásnou tečkou pak byl příchod mladičkých žraloků. Zatímco jejich předchůdci měřili už něco přes metr, nováčci mají zatím sotva padesát centimetrů. Pohled na ně je zato zajímavější. „Díky korálovému útesu a společnosti rybek nejsou odkázáni na jednotvárný pohyb původního páru, který kroužil stejnou trasou stále dokola, ale mohou si užívat možností, jež jim skýtá korálový útes. Expozice využívající i různobarevných světel je tak daleko zajímavější i pro návštěvníky,“  říká zooložka Lenka Štursová.

Žraločí mláďata pocházejí z Indického oceánu a do republiky přiletěla ze Srí Lanky na pražské letiště. Do Hodonína pak byla převezena transportním vozem v igelitových pytlích naplněných mořskou vodou.

„Nádrž má kapacitu osmnáct tisíc litrů vody. Momentálně tak máme největší mořské akvárium v rámci celé unie,“ podotýká ředitel zoo Martin Krug. I on věří, že za tři čtvrtě milionu korun zrekonstruované zařízení bude příjemným zážitkem hlavně pro návštěvníky. Na ty ale v pavilonku čeká ještě jedno překvapení. Je jím nově osazené nejmenší ze tří mořských akvárií, v němž nyní sídlí jedovatý, zato ale krásný perutýn ohnivý.

Bohuna Mikulicová

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY