Turistů U Jezu přibývá. Konstancie zazimovala unavená

Main_konstancie
FOTO: Zdeněk Šmýd

HODONÍN – Výbornou sezonu má za sebou největší hodonínská loď Konstancie. A tak se odebrala k zimnímu odpočinku na Starou Moravu. Ve středu k Jezu přijel jeřáb a přeložil ji do míst, kde přečká zimní měsíce v bezpečí. Tentokrát to bylo po několik letech sice ve stejnou dobu, ale za odlišných podmínek.

„Tentokrát je to po pěti nebo šesti letech v opravdu chladném období,“ uvedl provozovatel Přístaviště U Jezu František Ondruš. Plánuje stěhování vždy na listopad. V minulých letech to znamenalo teploty až kolem deseti stupňů Celsia plus. Letos už se hlásí od začátku měsíce mrazíky, a tak bylo třeba vše urychlit. Pokud by totiž Morava před jezem zamrzala, loď by nešlo dostat na místo, odkud ji jeřáb vyzvedne.

Zazimování je ovšem nutné hlavně kvůli jarnímu tání. Pokud by Morava zamrzla, na jaře po rozpraskání ledu by kry loď poničily. A letos si Konstancie musí opravdu odpočinout. Během sezony se téměř nezastavila. Přístaviště zaznamenalo nárůst turistů, kteří už dokonce nepřijíždějí jen na jeden den, což je změna oproti dřívějším zvyklostem.

„Bohužel nezůstanou v Hodoníně. Přijedou, projedou se po vodě a jdou se ubytovat jinam. Na druhý den se vrátí, to je špatně,“ zmínil Ondruš.

Spolu s Konstancií se na Starou Moravu přesunula i menší Korálka, která ale odpočívat nebude. Poslouží k malým pohádkovým plavbám, které jsou možné i v chladnějším období. Obě lodě se vrátí zpět na zregulovaný tok řeky nejspíše opět v březnu až to dovolí počasí.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY