Jaký je váš pohled na kuřáka a nekuřáka při pracovním procesu? Měl by mít nějakou výhodu nekuřák od zaměstnavatele?

Main_anketa_z_hlav__kopie
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Květa Motáňová, důchodkyně-aktivní aranžérka, Kyjov

Já moc nerozlišuji kuřáky a nekuřáky při práci. Snad velcí kuřáci to mají těžší, protože víc od práce odbíhají. Viděla jsem i takové, kteří jednou rukou dělali a v druhé měli cigaretu. Rozhodně by nemělo být  kouření na úkor práce.

Magdalena Polášková, nezaměstnaná, Tvarožná Lhota

Kuřák  a nekuřák  na pracovišti  je jak kočka s myší. Nekuřáci  pindají, že kuřáci chodí kouřit.  Kuřáci zase pindají, že nekuřáci pindají. Je to  věc zaměstnavatele a vzájemné tolerance. Třeba na  netu u kravin se promrhá víc času, jak u cigárka. Jinak já jsem  nekuřačka.

Jan Kaláb, OSVČ, Velká nad Veličkou

Vzhledem k tomu, že jsem sám kuřák, tak moje odpověď tě asi nepřekvapí. Samozřejmostí v dnešní době jsou nekuřácké pracoviště. Pokud mají zaměstnanci práci odvedenou na 100%, tak by mi nevadila kuřácká pauza.  

Vlastimil Maňák, obsluha NC stroje, Skoronice

Jak říkal náš pan učitel v učňáku, když dělá kuřák s lopatou a zapálí si, prohlásí, já kouřím a už to nikdo nezpochybňuje. Když nekuřák chvilku přestane házet lopatou, hned se řekne, že se fláká. Ale vážně, přestal jsem kouřit před rokem a z pozorování výrobního procesu vidím, kolik času hlavně mladí stráví tím, že si chodí potají zapálit. A to je tady ještě v normě. Když jsem dojel do Německa do fabriky, tak tam většina zaměstnanců chodila jen mezi kantýnou a kuřárnou. Tam to nehrotí nikdo. Kdybych byl v pozici zaměstnavatele, tak asi toto. Když na konci směny odvede pracovník požadovaný výkon, co se po něm chce, co bych mohl, že. Ve Skalici ve fabrice zrušili kuřárny ve vnitřku, odvezli z venku popelníky a lavičky a co se změnilo? Akorát, že tak se vajgly házely do popelníků a včil jich odhazují po zemi…

Dušan Zeman, tlumočník-překladatel, Veselí nad Moravou

Hlavně jestli si kuřák splní úkol v požadované kvalitě, nech potom si zapálí. Jsou ale profese, kde si člověk potřebuje na chvilku odpočinout. Jestli hledí z okna nebo venku kouří. Znám to, dělal jsem v patnácti firmách manuálně i za počítačem.

Josef Mikeska, OSVČ, Strážnice

V zásadě nedělám rozdíl mezi kuřákem a nekuřákem. Záleží na vykonávané pracovní profesi. Například zedník může kouřit i při práci, ale třeba u řidiče autobusu si to nedokáži představit, že kouří, když veze cestující. Jinak si myslím, že je to asi o toleranci lidí k sobě vzájemné.

Ivo Valenta, podnikatel, Zlín

V rámci práce nerozlišuji to, jestli někdo kouří nebo ne. Když si někdo chce dobrovolně ničit své zdraví, je to jeho věc. Naopak vytvářet nějaké speciální bonusy jen pro nekuřáky také není správná cesta. Kdo by to pak kontroloval?  A jak? To by bylo přeci směšné. Všichni naši zaměstnanci mají třeba slevu 30 % na relaxaci ve Velkých Karlovicích.

Připravil: Tonda Vrba

DISKUZE

comments powered by Disqus


08:29 | 09. Srpen 2019
Zprávy

O pohár starosty

List_sdh-vrbka

Jednodenní soutěž o pohár starosty obce Hrubé Vrbky v požárním útoku mužů a žen zařazenou do soutěže Grand Prix Hodonín připravují horňáčtí hasiči na 18. srpna se ...