Tekuté hnojení

Main_two-types-of-wine-2466267_640
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

Již několikrát jsme se tady zabývali hnojením, jeho termíny, čím a kdy hnojit. Stále ale převládá zájem o hnojiva granulovaná před hnojivy tekutými. Je to škoda. Tekutá hnojiva mají daleko pestřejší složení, najdete v nich v podstatě specializaci na každé druhy rostlin. Výhodná je také jejich aplikace zálivkou a většinou i jejich cena.  A protože se mě lidé stále na možnost použití tekutých hnojiv ptají, dnes se jim budu věnovat více. Jsou vhodné zejména pro svou snadnou rozpustnost, aplikaci a speciální využití při nedostatku některé látky, například hořčíku nebo vápníku.
 Mám výborné zkušenosti při aplikaci tekutých hnojiv na list, souběžně s ochrannými postřiky. Například tekuté hořké soli při chloróze, čili nedostatku železa u révy vinné. Tímto nedostatkem u nás trpí 80% vinic. Jeden litr hořké soli za 35 Kč u nás, ve Vinařském domě stačí až na 120 l postřiku. Takže žádná velká investice. V současné době rovněž probíhá masivní dosazování či nová výsadba révy. Tam bych doporučil do zálivky k sazenicím rozhodně přidat nějaký stimulátor, tedy tekuté hnojivo na přírodní bázi bez zbytečně agresivních stopových prvků. Velmi vhodný je Vitality komplex (balení 0,5l 1l a 5l). Tento urychlovač růstu velmi komplexně posiluje celou rostlinu. Je vhodný také pro rostliny oslabené a nerostoucí. Vedle hlavních živin mikroprvků obsahuje výluh z vermikompostu, který vzniká činností kalifornských žížal. Obsahuje přírodní enzymy a humusové laktáty, které rostlinu „probudí k životu“ a dodají jí potřebnou energii k růstu a kvetení. Rostlina pak má rovněž lepší předpoklady k přežití při různých stresových situacích, jako sucho, přemokření atd.  Vitality komplex je vhodný nejen révě ale ke všem rostlinám. Litr u nás vyjde na 99 Kč a stačí až na 100 l zálivky. Také eliminuje při použití na všechny květiny či zeleninu důsledky tvrdé vody při zalévání. Má také velmi pozitivní vliv na růst a květ nehledě na to, že tvrdá voda je u nás dlouhodobým problémem. 
 A když už jsem zmínil květiny, jsou pro ně vyvinuty speciální tekutá hnojiva, jak na pelargonie, begonie a jiné balkonové květiny tak speciál na růže zaručující zdravý a silný růst růží. V nabídce Vinařského domu Dubňany najdete rovněž tekuté hnojivo na cibuloviny a hlízaté rostliny, které dává cibuli výraznější aroma a pikantnější chuť a obsahující i pro cibuloviny důležitou síru.  Také oblíbený Cererit lze pořídit v praktické tekuté podobě, kdy litr, který stojí ve Vinařském domě 45 Kč, postačí na 250 l tekutého hnojiva. Myslím, že jde o zvyk, o to naučit se používat tekuté hnojiva jak ve formě postřiku na list, tak jako zálivku. Pokud investuji do výsadby révy několik tisíc za drahé sazenice, za poměrně složitou a drahou přípravu půdy, samotné výsadby s vrtáním či kopáním děr do půdy, pak ochranky, opěrné konstrukce a do toho obrovské množství práce, myslím, že pro rostlinu velmi důležitý stimulátor růstu není už žádná velká investice a navíc, budete klidnější. Ostatně, producenti zabývající se profesionálně výsadbou vinic berou zálivku se stimulátory růstu jako samozřejmou věc. A to i při další péči o vinice.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY