Co říkáte na návrh upravit státní hymnu?

Main_vrba_anketa
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

František Ryčl, učitel, Hodonín

Všechny tři návrhy mi připadají strašné. Hymna jimi nenarostla, nýbrž byla násilně nafouknuta a oplácána instrumentálním (ve vokální verzi navíc i polyfonním a kánonovým) blátem.  V těch vokálních návrzích je strašné navíc ještě i to, že byla zlikvidována demokraticky jednohlasá chorálovost původní skladby. Dříve bylo možno na shromážděních zpívat hymnu s nahrávkou, při nové verzi  to nejde, protože složité aranžmá vás ustavičně mate. Zmatenost se ještě umocňuje přidáním druhé sloky, jejímuž textu není v nahrávce rozumět. Zkrátka je to paskvil, výsměch národní tradici od českého národního obrození, přes české (československé) legionáře až do současnosti.

 Jana Šimečková, starostka obce, Bukovany

Naše hymna je krásná, dobře reprodukovatelná a dětmi zapamatovatelná. Není důvod ji měnit! Státní hymna je jako další státní symboly a proto by měla být stálá a ne s ní hýbat jak se komu líbí.

 František Pavluš, sen., kapelník DH Mistříňanky, Milotice

Máme nejkrásnější hymnu na světě a už i tak je velmi těžká, aby ji národ zpíval a přesto ji zpívá a vždy mi běhá mráz po zádech. Ten, kdo ji chce měnit má uši ze škopka, neboli je hudební tele. Padají názory, aby se k tomu dala Moravská: Moravo, Moravo,  Moravěnko mil…, ale s tím já nesouhlasím, protože naše hymna je skvost. Jinak tomu, co ji tak poškodil svoji úpravou, bych dal milion korun pokutu za hanobení hymny.

 Jana Brhelová, učitelka ZŠ, Kyjov

Upřímně, moc se nám to nelíbí a lidem v našem okolí také ne. Stará podoba hymny je krásná a chytá člověka za srdíčko, kdykoliv ji slyšíme.  

 Libor Zeman, podnikatel, Osvětimany

Dle mého sluchu je to strašidelné, či přímo příšerné. Opakování s druhou slokou je taky nesmysl. Proč měnit něco, co funguje více jak 100 let.

 Hana Johnová, OSVČ, Lipov

Nevidím důvod, proč hymnu měnit. Je to historická věc a do hymny bych nezasahovala. Český olympijský výbor by se měl zaměřit na to, aby česká hymna nezněla co nejdéle, ale co nejčastěji.

 Petr Něnička, správce Military muzea, Vlkoš

Co na to říkám, no nestačím se divit! Pochopil bych tuto debatu při rozdělení České a Slovenské federativní republiky a to navíc, když by tento návrh vyšel z odborných kruhů, ale dnes je to liché. Česká unie sportu má dle mého řešit jiné věci, dokola slyšíme, jak jde málo peněz do sportu a pak se člověk dočte, kolik stála tato taškařice. Když se dočtete, že by druhá sloka by dodala sportovcům více na bojovnosti, na to se dá odpovědět snad jen dvě věci za prvé hymna se hraje až je po „boji“ a za druhé to asi chce méně kávy na schůzích představenstva. Hymna a další státní symbolika je svátost a není důvod se v ní vrtat a už vůbec ne amatéry v této problematice. Ať si staví svá „mauzoela“ pánové jinde.

 Zdeněk Grombiřík, koordinátor  v muzeu, Hodonín

Troufám si tvrdit, že máme jednu z nejkrásnějších hymen na světě. Je prostá, jednoduchá a přitom mně naplňuje vždy silnými silnými  emocemi a národní hrdostí. To co Bok vymyslel sice má určitou uměleckou úroveň, ale já to za vylepšení rozhodně nepovažuji. Zajímalo by mě, zda za požadavkem prodloužení stojí opravdoví sportovci, kteří si údajně dostatečně hymnu nemohou užít. Peníze na tuto zakázku mohl olympijský výbor raději věnovat přímo do sportu.


DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


19:20 | 28. Leden 2020
Zprávy

Kyjovskou chirurgii zaměstnala ledovka

List_nemkyjov

Hektický víkend za sebou má personál chirurgického oddělení Nemocnice Kyjov. Předcházel mu typický scénář: večer trochu zapršelo a do rána namrzlo. Během 48 hodin chir...

19:19 | 28. Leden 2020
Zprávy

Rady do zahrady - Odběr roubů

List_main_rady_do_zahrady

Rouby řežeme v době vegetačního klidu. Bereme je ze silných jednoletých výhonů plodných a zdravých stromů nejlépe z jižní strany horní části koruny, kde jsou dobře v...