Za Ludvíkem Pokorným, který věnoval Kyjovu kus svého srdce

Main_pokorn_003
FOTO: Archiv týdeníku Nové Slovácko

/nar. 21. února 1923 v Petrovicích, zemřel 9. září 2011 v Kyjově/


Rod Pokorných pocházel z Vysočiny

Ludvíkův Tatínek, také Ludvík /1893-1943/, se narodil v Hodlicích na Jihlavsku, vyučil se ve Vídni strojním zámečníkem a za 1. světové války vstoupil jako český vlastenec do legií v Rusku a účastnil se přímých bojů u Zborova a Bachmače. Vrátil se po dlouhé anabázi domů přes Vladivostok v roce 1920. Našel si zaměstnání na nádraží v Okříškách a oženil se s Karolínou Hlávkovou. Měli spolu dvě děti Věru a Ludvíka, který se narodil 21. února 1923 v Petrovicích, maminka mu ale zemřela po porodu v třebíčské nemocnici.

Vstup malého Ludvíka do života nezačal zrovna šťastně. Tatínek vdovec se odstěhoval do služebního bytu na nádraží ve Starém Městě u Uh. Hradiště a o děti se starala babička Marie. V roce 1926 se znovu oženil, ale začala se projevovat tbc jako následek válečných útrap. Léčení v sanatoriu ve Vysokých Tatrách přerušil rozpad republiky a vznik Slovenského štátu a protektorátu. Jako legionář byl tatínek Dobroslav vyhozen z práce a umírá v roce 1943, to mu bylo padesát let.


Kyjov jako životní šance

Otec toho Ludvíkovi mnoho neodkázal, ale syn po něm podědil dvě důležité vlastnosti: lásku k ochotnickému divadlu a schopnost zachovat se veselou mysl i v těžkých životních situacích.

Do Kyjova přichází Ludvík Pokorný jako absolvent obchodní školy v Uh. Hradišti v roce 1953 po peripetiích přes Brno a Ždánice. V té době je ženatý třicátník s manželkou Dobromilou, se kterou má tři syny – Jiřího, Ludvíka a nejmladšího Stanislava, který se narodil až v Kyjově. Pokorný působí nejprve jako inspektor odboru kultury ONV v Kyjově, stojí u zrodu Osvětového domu a později u Sdružení závodního klubu ROH. Organizuje kulturní akce po celém Kyjovsku a protože je výborný řečník, většinou dělá i moderátora. Ihned se zařadí mezi ochotníky a je málo představení, ve kterých by neúčinkoval, nebo aspoň nepomáhal v organizaci. Ludvíkovi vděčí Kyjov za “ rozjezd“ prvních poválečných Slov. roků v letech 1956 a 1957, které spolu s nadšeným folkloristou Jožkou Sedlářem a muzikantem Otou Dostálem vybavil pevnou organizační a programovou strukturou. Spolupracoval s loutkovým divadlem Sluníčko, které založil sochař , keramika a loutkář Jaroslav Neduchal, který měl dokonce v Osvětovém domě pět let loutkařskou dílnu. Základy souboru Sluníčko byly natolik pevné, že soubor působí do dnešních dnů, i po smrti těch, kteří stáli u jeho zrodu.


Ludvík a film

Velké zásluhy Ludvíka Pokorného patří propagaci kinematografie na Kyjovsku. Byl inspirátorem letního kina a jako vedoucí i kina PANORAMA, které svého času patřilo svým moderním vybavením ke špičce v republice. Pokorný přivedl do Kyjova i letní filmové festivaly, které po celý týden naplňovaly přírodní hlediště do posledního místa.

Díky svým organizačním schopnostem získal řadu přátel na Barrandově a v distribuci filmů a tak se často stávalo, že před premiérou v Praze viděli diváci film v předpremiéře v Kyjově. Ve filmových delegacích v Kyjově se vystřídali všichni známí čeští režiséři a na jubilejní festival i italský režisér Rosselini, nebo člen porot mezinárodních filmových festivalů A. M. Brousil, rektor FAMU. Když měl v Kyjově premiéru film Ostře sledované vlaky, přijel autor scénáře spisovatel Bohumil Hrabal. Husarský kousek se podařil Ludvíkovi v roce 1976, kdy na oslavy 850 let první písemné zmínky o Kyjově obstaral na 800 historických kostýmů do průvodu ze tří filmových ateliérů: z Barrandova, Gottwaldova a Bratislavské Koliby. Toto neuvěřitelné číslo těžko někdo překoná.

Málokdo v Kyjově ví, že organizační schopností Ludvíka Pokorného využíval i Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, kde byl členem festivalového štábu a postaral se o to, aby tu každoročně vystupovaly muziky z Kyjovska.


Vypravěč “Strýc Cyril z Kyjova“

Ludvík měl dobré jazykové znalosti, perfektní společenské vystupování, sršel vtipem a tak se uplatňoval i jako moderátor muzik, hudebních souborů, kterým nejen uváděl program, ale působil i jako tlumočník při zahraničních zájezdech. Od vítězství Žadovjanky o “Zlatou křídlovku“ v roce 1978 s ní spolupracoval jako moderátor, později i jako lidový vypravěč “Strýc Cyril z Kyjova“. Protože jsem Ludvíka znal od příchodu do Kyjova /a po těch prvních Slováckých rocích se z nás stali přátelé/, znám dobře z jeho vyprávění, jak k tomu jménu přišel. Jako mladý ženáč se na vojenském cvičení v Pezinoku setkal s Vaškem Mlýnkem z Kuželova a hned si padli do noty, protože i Ludvík byl rozený vyprávěč. Vašek byl už tehdy známý po celém Slovácku a také z rozhlasu a v Ludvíkovi hned poznal svého kolegu. Nelíbilo se mu ale jméno Ludvík. „Co to je, prosím ťa, za jméno – Ludvík! To sa hodí tak akorát pre francúzské panovníky. Ty mosíš mět něco slováckýho, najlepší bude Cyril.“

Vyprávěč strýc Cyril z Kyjova dělal svému jménu čest a později, když se manželé Pokorní odstěhovali na důchod do Brna, vystupoval s Moravěnkou v kyjovském kroji a jeho hlas se dostal i na desky /samozřejmě ty gramofonové/.


Poslední léta života

V roce 2005 se vrátil Ludvík Pokorný s manželkou Dobromilou do Kyjova, kde prožil poslední léta svého života. Manželka mu ale po roce umírá a nedožije se už diamantové svatby.

V roce 2008 přebírá symbolicky Cenu města Kyjova v kinu Panorama, které před řadou let vybudoval. Umírá 9. září 2011 ve městě, kterému věnoval většinu svého života. Část jeho díla přežila jeho smrt, ale na autora se skoro zapomnělo...

 

 

 

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


15:26 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Mikulášský běh ve Veselí nad Moravou

List_mikulaskybeh-veseli

Ani sychravé počasí neodradilo účastníky Mikulášského běhu ve Veselí nad Moravou. Ve dvou okruzích – jeden pro děti – 350 m a velký okruh 5000 m běželo přes 60 účastní...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Hodonínská rarita!

List_jap-tresen

HODONÍN - V centru Hodonína, ve dvoře Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na Štefánikově ulici, jsme objevili ve druhé polovině listopadu nezvyklý jev: jsou zde dva s...

10:49 | 07. Prosinec 2019
Zprávy

Rady do zahrady - Něco pro zdraví

List_rady_do_zahrady

Ořešák královský stimuluje obranné reakce organismu v boji proti virům a bakteriím. Příznivě ovlivňuje funkci kloubů, žil a vaziv. Podporuje funkci slinivky, působí ...