Ochrana i výživa. Rostliny potřebují oboje

Main_1496592711941
Pro celé zobrazení fotky stačí kliknout na obrázek | FOTO: Zbyněk Kopeček

Vinice se chvíli vyhřívají na slunci, aby byly vzápětí zavaleny prudkými dešti. Ideální podmínky pro plísňové choroby. Do toho hladoví škůdci, kteří dlouho čekali na ozelenění vinic a zahrad - draví roztoči. Na ně platí insekticidové postřiky, v menším balení je dostupný například vynikající Nisorun.

Proti Oidiu, které díky vlhku s horkem také hrozí je skvělý Topas nebo Talent. Do každého postřiku jako prevenci určitě přidejte Kumulus, jehož síra lépe rostlině pomůže tyto tlaky překonat.

Houbové choroby, typické pro toto období likviduje už v zárodku Folpan nebo Ridomil. Jedná se o dobře osvědčené fungicidy. Kdo zjara použil Sulku a následně Kumulus, výrazně omezil výskyt Vlnovníka a Hálčivce révového, kteří mohou také dělat ve vinicích potíže.

Při aplikaci postřiku určitě nezapomeňte na smáčedlo, tím je jedinečný Silwet Star, který zaručuje přilnavost postřiků k listu a jeho následné rychlé zasychání a správný účinek. Do půl hodiny po aplikaci jej již žádný déšť nesmyje, což je v tomto nevyzpytatelném počasí opravdu užitečné.

Všechny tyto přípravky na ošetření vinic nabízíme od 20 gramových sáčků po velké kilové balení, zatím se tedy černý scénář s totálním zablokováním postřiků pro menší pěstitele nekoná. Je třeba ale dodat, že sehnat tyto preparáty je aktuálně velmi obtížné a co bude dál, nikdo neví.

Teplo těchto dnů a blahodárný déšť dnů minulých dodali veškeré vegetaci patřičný „drajv“ a nejednou vše kolem roste, bzučí a kvete. Vinaři a zahrádkáři tedy provádějí nutné preventivní ošetření vinic a zahrad. Ale dobrou kondici rostliny a tím i následnou bohatou a zdravou úrodu nezaručuje pouze ošetření rostlin proti plísním či cizopasníkům. Naopak, pokud je rostlina zdravá, silná a pevná, daleko lépe odolá tlakům nemocí, mechanickému poškození například mrazem či kroupami a také nájezdům škůdců. Není potom zapotřebí i ve stresovém stavu aplikovat tak velké množství chemických přípravků. Dobrý zdravotní stav rostliny se dá v průběhu vegetace velmi jednoduše a za pomoci přírodních produktů podpořit. Lze dodat kupříkladu révě, nebo keři rybízu přesně to, co potřebuje, bez dalších zbytečných prvků.
Ve vinařském domě v Dubňanech nabízíme nejširší nabídku listových hnojiv v oblasti. Já osobně přidávám listové hnojivo do každého postřiku ve vinici a tato péče se mně velmi osvědčila. Zejména u mladých výsad.
Právě mladé keře potřebují v prvé řadě rychle a silně zakořenit. K tomu poslouží osvědčený Lignohumát, vyrobený z přírodních produktů, který podporuje výrazně rozvoj kořenového systému rostlin. Další přírodní výrobek s názvem Fytovit je výborný proti chloróze, tedy nedostatku železa a následnému žloutnutí listů. Mimochodem, tento nedostatek je v našich podmínkách zahrad i vinic velmi rozšířený.
Na obecnou podporu zdraví rostliny použijte Wuxal SUS Kombi. Ten díky širokému spektru prvků, které obsahuje, udrží ať už aplikací na list či zálivkou rostlinu ve formě. Stejné vlastnosti má i Vitality komplex, který navíc podporuje květy. Pro mimokořenovou výživu, tedy listy a plody je osvědčený a levný Vegaflor.
Nedostatek Vápníku v rostlinách se projevuje slabým kořenovým systémem a mnohem menší úrodou. Keře jsou drobné a mají světlou barvu listu. Ke zvýšení obsahu vápníku v rostlině nabízíme ve Vinařském domě skvělý Wuxal Kalcium.
Tohle byla jen malá nabídka listových a zálivkových hnojiv, které lze u nás pořídit. Nabízíme speciální hnojiva na růže, pelargonie, zeleninu, bylinky, okrasné stromy a další rostliny. Za málo peněz a jednoduchou aplikací tak získáte silné a zdravé rostliny. Nehledě na to, že tyto produkty jsou vyrobeny z přírodních zdrojů, které neškodí ani půdě a ani jiným rostlinám, živočichům, nebo vodě. A to je velmi dobře.
Pokud si nejste jisti co a jak použít, naši prodavači vám určitě poradí a doporučí přípravky, a to nejen na révu, ale v podstatě na všechny rostliny v zahradě i na poli. Vše potřebné najdete rovněž na našem webu www.vinarskydum.cz. Je tam spousta návodů, postřehů, typů a také veškerý sortiment online.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY