Týden s vinařem

Main_vinar-hrozen
FOTO: Soukromý archiv

Prvního června, tedy toto pondělí začaly dětem prázdniny. A s velkou nadsázkou se dá říct, že vinařům, zejména v okolí Mutěnic, Dubňan, Hovoran a Šardic vlastně také. Byl jsem ve sklepě Pod Dubňanskou horou, když se v pondělí odpoledne zatáhly mraky nad krajinou a začala téměř apokalypsa. Mám v této oblasti vinice a sklep dvacet let, ale podobnou situaci jsem nikdy nezažil.

Liják, doprovázející bouři proměnil cestu, která probíhá sklepním areálem, v rozbouřenou řeku, širokou i šest metrů. Z vinic se valily tuny splavené hlíny, té nejlepší kvality a odtékaly pryč. Díky přemnoženým hrabošům a myším jsou stráně, na které jsou vysázeny vinohrady děravé jako ementál a o to méně odolné proti proudům vody. Ta se stále valila mezi sklepy, nacházela podzemní cesty a začala sklepy i zaplavovat. To se nevyhnulo ani našemu, relativně novému sklepu, postaveného se všemi vychytávkami právě proti takovým případům. Příroda nám ukázala, že vychytávky jsou v tomto případě marné.

Ale to nejhorší teprve přišlo. Během lijáku začaly bubnovat na střechu kroupy. A to čím dál silněji. Krupobití trvalo relativně dlouho, skoro 20 minut. Spolu se silným větrem, který kroupy téměř vodorovně střílel do vinohradů. A to je na křehké vinice čerstvě po květu smrtelná kombinace.

Když tato bouře skončila, nebylo možné se do vinic technicky dostat. Mokré bahno nedovolilo vstoupit. Takže jsem šel prohlédnout škody až na druhý den. Skutečnost je horší než jsme čekali. V podstatě není ve vinici jediný hrozen, který by zůstal nepoškozený. Úroda je zničena odhadem z 70%. Také mladé dřevo je silně poškozené a bude problém v zimě najít zdravé dřevo při řezu. Meruňky, trnky, třešně… Vše potlučeno a z velké části na zemi. Malí vinaři nemají drahé pojistky a tak přijde další úroda, která nebude na jejich vrub. Kolikátá už za poslední roky? Třetí? Čtvrtá?

Nezbývá nic, než zatnout zuby a snažit se z toho mála ještě něco vydolovat. To znamená vinici co nejdříve ošetřit. Když jsem úterý navečer projížděl s postřikovačem vinice, všiml jsem si, že napadené hrozny už začínají díky obrovskému vlhku plesnivět. Den po kalamitě.

Takže, kdo jste podobně poškození, neváhejte ani minutu. Směs systémových postřiků proti plísni a padlí, spolu se smáčedlem a výživou aplikujte co nejrychleji. Ať nám zůstane alespoň na nějaké symbolické vinobraní. I tento zážitek jen potvrzuje, jak je zemědělství těžké řemeslo, jak si s námi příroda hraje. A taky jak nám asi i vrací to, jak se k ní chováme…

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY