„Nehnojil, další rok málo skludil”

Main_hnojiva-kopecek
FOTO: Soukromý archiv

Ať chceme či ne, podzimní atmosféra k nám již minulý týden naplno dorazila. Pro nás - vinaře a zahrádkáře to obnáší i práci, kterou sebou nese. Většina hroznů je sklizených a vinaři ve sklepích v klidu tvoří víno, jelikož ty nejhorší tlaky už máme za sebou a teď je zapotřebí se jen soustředit na to nic nepokazit.

Venku však ještě nic ani zdaleka nespí a to je nejlepší čas na takzvané podzimní hnojení, jelikož půda a rostliny potřebují doplnit potřebné prvky k životu.

Mnoho z nás také na podzim vysazuje či přisazuje mladé rostliny. V tomto případě je hnojení naprostou nutností a nejlepší je na to CERERIT, který má také co vhodnosti nejširší využití. Můžete jej použít na ovocné stromky, okrasné rostliny i trvalky. Dávkuje se individuálně, od 30 do 90 g/m² a to středním zapravením do půdy. Ve vinařském domě v Dubňanech jej máme v různých balení, největší (25 kg) vychází na 419 Kč.

Další, velmi oblíbené podzimní hnojivo je klasické NPK 10-10-10+13S. Lze použít prakticky na všechny plodiny, a to 7 - 14 dní před samotným výsevem. V balení 25 kg aktuálně vychází na 299 Kč.

Po skončení sečích se pole přihnojuje CHLORIDEM DRASELNÝM, neboli draselnou solí. Jedná se o nejkoncentrovanější draselné hnojivo, které podporuje růst a vyzrávání, nehodí se ale pro rostliny citlivé na chlór, tedy například luskoviny, plodová zelenina, konopí apod. Balení 25 kg stojí 499 Kč/kg

Velmi užitečné podzimní hnojivo je DUSÍKATÉ VÁPNO. To zvyšuje přirozenou úrodnost půdy, likviduje nebo odpuzuje živočišné škůdce v půdě (háďátka, plže, ponravy a další), snižuje výskyt plevelů, likviduje původce houbových chorob (např. nádorovitost košťálovin) a navíc i urychluje zrání kompostů. Tolik předností! Dávkuje se mírně, tj. 20 - 50 g/m², proto balení 20 kg vychází na 929 Kč.

Na půdy, které nejsou v optimální formě, jsou překyselené a potřebují zvýšit svoji biologickou aktivitu, není nic lepšího než VÁPENITÝ DOLOMIT. Ten krom zmiňovaných léčebných schopností také umožňuje lepší hospodaření s vláhou, podporuje lepší využití hnojiv a zvyšuje kvalitu sklizně.

Všechny tyto hnojiva jsou vynikající, ale mají svoji neřest, kterou je její průmyslový původ. To sice znamená, že rostlinám dodají potřebné prvky k růstu a dozrávání plodů, ale dlouhodobou úrodnost půdy podpořit neumí, ba právě naopak - mohou ji zatěžovat, brzdit práci užitečných mikroorganismů a znečišťovat spodní vody, zvláště pokud jsou dávkována neopatrně. Myslete na to prosím při jejich výběru a aplikaci.

Granulovaný KRAVSKÝ HNŮJ je něco úplně jiného. Vynikající čistě přírodní hnojivo, které obsahuje mnoho organických látek a stopových prvků, které zvyšují podíl humusu v půdě a přispívají k vyšší úrodnosti. Přirozeně, postupně a dlouhodobě. Tedy i pro další generace, které by hospodařit na živé půdě také chtěli. A není ani tolik nákladný, balení 10 kg vychází na 159 Kč.

Na závěr bych ještě zmínil hnojivo, o kterém jsem letos už jednou psal, ale myslím si, že si ještě zaslouží mnohem více zmínek a zrovna teď je ten správný čas. ALGINIT, 5 milionů let stará řasa s mnoha unikátními vlastnostmi. Dodává půdě živiny a stopové prvky, brání vyplavování živin z hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky. A také zadržuje vodu u kořenů. Tu, kterou vytlačilo sucho - problém, který v posledních letech nabírá na intenzitě a zlepšení zatím není v dohlednu. ALGINIT je jedno s účinných řešení. Stačí pod sazenici révy či stromku umístit jedno až dvě kila. Nebo pár lžiček do květináču. Nebo zapravit do půdy. Nebo do kompostu. Využití má opravdu rozmanité, účinky velkolepé a navíc jim díky svému původu nelze přehnojit. To stojí za vyzkoušení.... Balení 30 kg stojí 270 Kč.

Abych ještě nezapoměl, ve Vinařském domě v Dubňanech máme poměrně velký výprodej těchto hnojiv. Některé jsou až o 90 Kč levnější než normálně, a to si troufám říct že i beze slev máme ceny opravdu nízké. Takže pokud chcete pomoci půdě a zároveň ušetřit, stavte se u nás. Rádi vás uvidíme.

DISKUZE

comments powered by Disqus
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY


08:47 | 06. Srpen 2020
život v regionu

Baťák pozpátku

List_verlari-dodonin-logo

Návštěvníci Baťova kanálu si v neděli 26. 7. a pondělí 27. 7. užili exkurzi do historie veslování. Proběhl zde první ročník akce Baťák pozpátku. Cílem jízdy bylo pro...

08:19 | 06. Srpen 2020
Zprávy

Nulté kolo dětského kvízu

List_kviz-nasedlovice

V Násedlovicích v historických prostorách panské sýpky proběhlo nulté kolo dětského kvízu. Jednalo se o zkušební kolo. Chtěli jsme zjistit, jestli děti o tuto formu s...